Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2018

8 czerwca - Wernisaż wystawy - Michał Dzikowski

>> 8 czerwca - Wernisaż wystawy - Michał Dzikowski

godz. 18:00, Galeria prawdziwej Sztuki im. A. Legusa, Plac Wolności 22

... Autor wyraża tam swój podziw
Dla dnia letniego i przyrody,
Oświadcza, że po polu chodzi
Ubóstwia łąki i ogrody...
Julian Tuwim „Kwiaty polskie”

W rodzinie mówiono o mnie, że właściwie od kołyski wykazywałem zdolności artystyczne. Pierwsze moje rzeźby powstawały już w przedszkolu. Rysunki o różnorodnej tematyce tworzyłem już w szkole podstawowej. Na malarstwo przyszedł czas później, choć z wykształcenia jestem tzw. budowlańcem z uprawnieniami. Dopiero na emeryturze chwyciłem za pędzel i w ten sposób zrealizowałem swoje marzenia z dawnych... , dawnych... lat.
Moje hobby te malarstwo, rzeźbiarstwo, wędkarstwo, gra w szachy i tenis stołowy. Moja pasja to malowanie. Maluję głównie farbami olejnymi, akrylowymi i pastelami. Rysuję również piórkiem i tuszem.
Moje obrazy są pełne ciepła, ożywią i upiększą każde wnętrze. Wykonuję też rzeźby i płaskorzeźby drewniane, również płaskorzeźby wypalarką do drewna. Stworzony przeze mnie herb Gminy Swiętajno, umieszczony przed budynkiem Urzędu Gminy, z godnością wita wszystkich ludzi odwiedzających ten Urząd. Rzeźba drewnianego klucza zaś stała się symbolem otwarcia wybudowanej w 2013 roku, długo wyczekiwanej w tutejszym środowisku, sali gimnastycznej przy Szkole w Świętajnie.
Uważam, że moja twórczość godnie reprezentuje środowisko, w którym żyję, w tym miejscowość Świętajno - gdzie mieszkam od około 8 lat, dokąd przybyłem z odległej i równie pięknej Łodzi.
W przeszłości wystawiałem swoje rzeźby i obrazy:
• w siedzibie Stowarzyszenia Kultury „Galeria” w Sokolnikach-Lesie w gminie Ozorków koło Łodzi (był to wernisaż wraz z innymi utalentowanymi członkami Stowarzyszenia, którego jestem członkiem);
• w 2011 roku w Olecku podczas Międzygminnego Święta Plonów,
• w 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie.
W Olecku zaprezentuję pejzaże i rzeźby przedstawiające świat mojej duszy.
Jedną z zalet bycia malarzem i rzeźbiarzem jest to, iż jego dom nie wygląda tak zupełnie normalnie. Dom ma swój klimat, jest inny. Mój dom jest pełen radości, kolorowy, lekko zwariowany i niepoukładany, ale nie można tu się nudzić. Obrazy nadają temu wnętrzu niesamowity nastrój. Nie wyobrażam sobie tutaj pustych ścian...
Tworzę, by poruszyć serca ludzi i pokazać co mi w duszy gra.

Zapraszam do odwiedzenia moich prac podczas wernisażu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazuty Garbate” od 8 czerwca do 16 lipca 2018 roku
Michał Dzikowski
galeria

27 kwietnia - wernisaż wystawy rysunku

>> 27 kwietnia - wernisaż wystawy rysunku

godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

Grupa GRAFIT oraz instruktor plastyki Zofia Kardel zapraszają na wernisaż wystawy rysunku.
Grupa GRAFIT, została założona trzy lata temu przez instruktora plastyki Zofię Kardel w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Początkowym założeniem było przeprowadzenie jednorazowego kursu rysowania od podstaw. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały przekształcone w cykliczne spotkania.
Grupa od początku istnienia zmieniała swój skład. Obecnie tworzy ją 7 osób: Hanna Dziokan, Aleksandra Urbanowicz, Dawini Dürschlag, Weronika Klepacka, Andżelika Kowalewska, Julia Bogdan oraz Aleksandra Sienkiewicz. To uczennice różnych szkół z Olecka i Świętajna w wieku 11-16 lat.
Najstarsze dziewczyny - Weronika (jest z nami już drugi rok) i Andżelika - właśnie kończą gimnazjum i wybierają się do Liceum Plastycznego w Supraślu. Na zajęciach szkoliły się do egzaminu, jak również gromadziły prace do portfolio.
Wystawa to zbiór ponad 100 prac wykonanych ołówkiem. Oprócz tegorocznej siódemki będziemy mogli zobaczyć rysunki zeszłorocznych uczestników: Martyny i Agaty Kuciun oraz Pauliny Ulińskiej i Izabeli Kalinowskiej.
Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie 27 kwietnia o godzinie 18:00 do Galerii Prawdziwej Sztuki imienia Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 8-17:00 do 5 czerwca br. Zapraszamy serdecznie.

23 marca - wernisaż wystawy Janusza Klimaszewskiego

>> 23 marca - wernisaż wystawy Janusza Klimaszewskiego

godz. 17:00, Galeria Prawdziwej sztuki im. A. Legusa

Janusz Klimaszewski (Teatr AGT) zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Teatr w Olecku jest”.

Szanowni Państwo!
Stało się! Wystawa zaistniała! Udało mi zebrać ogromne ilości dowodów w postaci zdjęć i nie tylko, na to, że w Olecku teatr jest i to od wieków.
Wielu z Państwa ucieszy i zaciekawi kilka statystycznych faktów, na przykład to, że na prze-łomie tych 100 lat tworzenia teatru w naszym mieście zaangażowane były i są do tej pory setki ludzi. A dziesiątki tysięcy ludzi pojawiały się na widowni aby oglądać efekty pracy tych pierwszych. To bardzo budujące, tak jak to, że oleckie teatry wielokrotnie nagradzane były w wielu konkursach w Polsce i na świecie.
Budująca jest fenomenalna i wciąż aktualna doskonała opinia wielkich ośrodków teatralnych na temat tego, co się działo i dzieje w oleckim teatrze. Równie istotne jest, że w tej chwili w naszym mieście działa aż sześć grup teatralnych. Wniosek? A może Olecko jest nie tylko mia-stem sportu? Może biorąc pod uwagę suche fakty z historii i teraźniejszości można wysnuć wniosek, że Olecko jest też miastem teatru i jako takie powinno być promowane i postrzegane przez mieszkańców i przyjezdnych. Pamiętamy jak teatry, takie jak: Provizorium, Plastyczna Scena KUL Leszka Mądzika, Adekwatny, Rondo ze Słupska, Akademia Ruchu, Terminus a Quo i wiele innych odwiedzało nas i prezentowało swoje sztuki. Tak wiele razy oleccy ludzie teatru słyszeli od swoich teatralnych gości z Polski i zagranicy o fenomenie naszej miejskiej sceny teatralnej. I tak wiele teatralnych działań miało i ma miejsce w Olecku, że przydałoby się pochylić nad tym dorobkiem. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nasz - jak najbardziej olecki - teatr AGT powołany do życia pod koniec Marca 1979, w przyszłym roku będzie ob-chodził jakże okrągły, jubileusz 40-lecia.
Szanowni mieszkańcy, mamy wspaniałą markę, której należy się promocja. Mamy coś, czego nie mają sąsiedzi. To w Olecku teatr jest, funkcjonuje, i - co chyba najważniejsze - zasługu-jemy na takie ilości kultury wysokiej jakości, jakiej do tej pory przychodziło nam doświad-czać w przeszłości. Mamy jej głód i na nią jako społeczeństwo zasługujemy.
Konkluzja jest jedna: władze miasta, w tym radni, mają doskonałe narzędzia i wsparcie w organizacjach pozarządowych, aby krzewienie kultury odbywało się na jak najwyższym po-ziomie. I będzie się to dokonywało, ponieważ są w naszym mieście ludzie, którzy mają ocho-tę brać czynny udział w tworzeniu naszej oleckiej kultury.
galeria

23 lutego - wernisaż wystawy Roberta Kempistego

>> 23 lutego - wernisaż wystawy Roberta Kempistego

godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Roberta Kempistego, autora rysunków o tematyce satyrycznej, formalnie zróżnicowanych, skoncentrowanych na pomyśle, a jednocześnie, dzięki kunsztownej formie, posiadających spory ciężar gatunkowy. Artysta został zaliczony przez magazyn {slow} do najlepszych polskich ilustratorów – jego sylwetka i prace pojawiły się w prestiżowym wydawnictwie poświęconym ilustracji prasowej "The Best Polish Illustrators".
Pomysły artysta czerpie z życia, ze zderzenia sytuacji, myśli, emocji, nadaje im jednak uniwersalny charakter. Największą radość sprawia mu etap tworzenia koncepcji rysunku, potem – jak sam wyznaje – to już walka z własną ułomnością, mozolna praca z materią.
Robert Kempisty urodził się, mieszka i tworzy w Białymstoku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie ukończył grafikę warsztatową na Wydziale Grafiki u prof. Stanisława Wejmana. Specjalizuje się w projektowaniu grafiki użytkowej, okładek książek oraz ilustracji. Maluje pejzaże wewnętrzne, za każdym razem łącząc cień tajemnicy z błyskiem humoru.
Najważniejsze wystawy i nagrody:
Finalista konkursu na plakat w konkursie „NIE dla przemocy wobec kobiet”, organizowanym przez Regionalne Centrum Informacji ONZ na Europę Zachodnią (UNRIC) we współpracy z innymi europejskimi Centrami Informacji ONZ, Warszawa 2011.
Zdobywca II nagrody w konkursie „Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2014” oraz II nagrody w konkursie „Najlepsze z najlepszych – Rysunek roku 2014” organizowanych przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Srebrny medalista konkursu Satyrykon, Legnica 2015 w kategorii „Entuzjazm”.
Jest także laureatem II nagrody XVII edycji Międzynarodowego Otwartego Konkursu na Rysunek Satyryczny „W delegacji”, Zielona Góra 2015.
galeria

19 stycznia - Galeria zaprasza - Kamil B. Janicki

>> 19 stycznia - Galeria zaprasza - Kamil B. Janicki

godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa.

Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” serdecznie zaprasza na pierwszą wystawą w nowym roku. Będzie to wernisaż Kamila B. Janickiego. Ten uzdolniony olecczanin, niezwykły portrecista, pokazał nam całkiem niedawno pierwszą dawkę swojej twórczości. Były to niesamowite portrety, które zahipnotyzowały niejednego widza. Najlepiej mówi o tym ilość sprzedanych prac, które rozchodziły się jak „świeże bułeczki”. Teraz czeka nas kolejna dawka niezwykłych emocji. Tym razem inspiracją zaprezentowanych prac był Stanisław Ignacy Witkiewicz.
Od autora
„Urodziłem się w Olecku 22 marca 1979 roku, tu też zdobyłem wykształcenie. Studiowałem w Kaliszu w filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, kierunek edukacja artystyczna (wychowanie plastyczne). Już jako dziecko marzyłem o tym, by zostać „artystą”. Nie da się ukryć, że artystycznie jestem pod dużym wpływem twórczości Wyspiańskiego i Witkacego. Jednak Witkacego uważam za swojego niedoścignionego mistrza.”
„Witkacy był jest i będzie dla mnie rasowym artystą pierwszej klasy!. Na tej wystawie postanowiłem przedstawić moje prace plastyczne, w tym wiele dotąd nieznanych z lat 2008-2018, inspirowanych twórczością artystyczną Stanisława Ignacego Witkiewicza - WITKACEGO (1885-1939), jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych, ale też kontrowersyjnych polskich twórców XX wieku.”
Kamil B. Janicki
Wystawa będzie dostępna do 20.02.2018 r.

galeria