Wydarzenia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Aktualności

18 lutego - nowy cykl spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej

>> 18 lutego - nowy cykl spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 lutego (czwartek) o godzinie 17:00 na wspólne czytanie i rozmowy o tomiku poezji Erwina Kruka Nieobecność (Erwin Kruk, Nieobecność, Olsztyn 2015. Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Olsztynie, Biblioteka Autorów Warmii i Mazur).
Spotkanie inicjuje comiesięczny, zawsze w drugi czwartek miesiąca, cykl wieczorów pod nazwą „Literackie i filmowe Mazury”. Pretekstem do spotkań i rozmów będą książki i filmy, nie tylko nowości wydawnicze i hity filmowe, ale także pozycje już znane, sprzed kilku lub wielu lat, których autorzy poruszają problemy związane z historią, kulturą i współczesnością Mazur. Wiersze, powieści, opracowania historyczne, filmy fabularne i dokumentalne mogą być, jak wierzymy, inspiracją do rozmów o ważnych dla nas, mieszkańców Olecka, sprawach.
Zapraszamy


** Erwin Kruk, urodzony w 1941 roku w Dobrzyniu na Mazurach, skończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, był redaktorem „Gazety Olsztyńskiej”, a od 1982 roku jest niezależnym twórcą i publicystą działającym na rzecz kultury mazurskiej.
Jest autorem powieści: Pusta noc (1976), Kronika z Mazur (1989), Spadek (2009). Wydał eseje pt.: Ewangelicy w Olsztynie (2002), Warmia i Mazury (2003), Szkice z mazurskiego brulionu (2003) oraz tomiki poezji: Rysowane z pamięci (1963), Zapisy powrotu (1969), Tam, gdzie o poranku czyhają nasze sny (1977), Moja Północ (1977), Powroty na wygnanie (1977), Poezje wybrane (1984), Z krainy Nod (1987), W cieniu (1987), Zanikanie (2005).

Skoro nie mogłem tu pozostać,
Wziąłem Dobrzyń ze sobą.
Błądząc, wędrujemy po świecie. Spójrz,
jaka wędrowcom przytrafia się
Przygoda.
(…)
I nucimy pieśń dziękczynną,
Wdzięczni, że możemy jeszcze o tym opowiadać.
Z tomu "Nieobecność"

21 lutego - Zbigniew Wodecki - koncert

>> 21 lutego - Zbigniew Wodecki - koncert

godz. 16:00, sala kina Mazur”

Bilety do nabycia w kasie ROK "MG" (tel. 87 520 20 59)
przedsprzedaż - 48 zł, w dniu koncertu - 60 zł
Przedsprzedaż biletów od dnia 10.02.2016 r.

Zbigniew Wodecki rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje "Chałupy", "Zacznij od Bacha", "Izolda" czy "Pszczółka Maja". Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówi, że jest "śpiewającym muzykiem". Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa, a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę "platy NOWA". Marzy także o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN "Droga do gwiazd", „ Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

26 lutego  - zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

>> 26 lutego - zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Poeci są wśród nas"

godz. 16.30 - czekamy w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6.

Tym razem gościć będziemy Panią Ireną Bożenną Kopiczko, która pisze o sobie:
„Urodziłam się w 1957 roku w historycznym miasteczku Reszel. Od dziecka byłam blisko związana z naturą. W roku 1980 z mężem i córką zamieszkałam w Olecku. Po ukończeniu w 1981 roku studiów poświęciłam się pracy w oświacie, ucząc biologii oraz pełniąc funkcję szkolnego pedagoga. Równolegle realizowałam marzenia o piękniejszym świecie - rozwijając rodzinną firmę ogrodniczą, która miała oprócz produkcji roślin ozdobnych, pomagać zakładać piękne ogrody i tereny zieleni. Wraz z mężem i córką założyliśmy arboretum, ogród kolekcjonerski z ogromnym bogactwem roślin, będących schronieniem i światem wielu zwierząt. A jednocześnie źródłem inspiracji, emocji, radości oraz trudu... To on gości na stronach tego wydania... Jest częścią mnie - moją misją... Poświęcam go Matce Bożej, głęboko wierząc, że dobro, piękno, miłość, nadzieja pochodzą z nieba... Dzięki przyjaciołom uwierzyłam, że tworząc piękno i dobro nie należy się bać, że należy dzielić się nim z innymi... Tym, którzy zechcą znaleźć w mych wierszach coś dla siebie - dedykuję.”
IRENA BOŻENNA KOPICZKO

XX Gratka dla nastolatka

>> XX Gratka dla nastolatka

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PIOSENKI „Gratka dla nastolatka” – XX edycja

1. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i średnich powiatu oleckiego, a odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych: (I kategoria: klasy I-IV , II kategoria: klasy V-VI oraz I-II gimnazjum, III kategoria: klasa III gimnazjum
i szkoły średnie)
2. Zakres konkursu – repertuar dostosowany do wieku wykonawcy, wyłącznie w języku polskim.
3. Wstępne przesłuchania do konkursu odbędą się w dniu 15.03.2016 r. o godz. 15:00 w sali widowiskowej ROK „MG”.
4. Zgłoszenia: do dnia 11 marca 2016 r. – Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Plac Wolności 22, pokój nr 14, tel. (87) 520 20 59.
Uwaga! Biorący udział w konkursie winien posiadać półplaybeck śpiewanego utworu lub akompaniament.
5. Spośród wszystkich zgłoszonych w drodze eliminacji do koncertu finałowego dopuszczonych zostanie 15 uczestników. Eliminacje odbędą się w dniu 12 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00.
6. Osoby, które zajęły miejsca 1, 2, 3 w poprzedniej edycji „Gratki dla nastolatka” dopuszczone zostaną do eliminacji bez przesłuchań (obowiązuje zgłoszenie uczestnictwa).
7. Podczas eliminacji i finału uczestnik prezentuje jeden utwór.
8. Uczestnik Gratki może brać udział wyłącznie w jednej prezentacji (niedopuszczalne jest występowanie w innych grupach: np. tercetach, kwartetach, chórkach itp.)
9. Finał konkursu „Gratka dla nastolatka” odbędzie się 1 maja 2016 r. o godz. 12:00.
10. Przyjazd uczestników na eliminacje i koncert finałowy – we własnym zakresie lub na koszt jednostki delegującej.
11. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną uhonorowani nagrodami.
12. Komisja konkursowa zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian do niniejszego regulaminu.
13. Finalistom „Gratki dla nastolatka” organizator zapewnia warsztaty wokalne, które prowadzone będą w ROK „MG”.
karta zgłoszenia

 Warsztaty relaksu

>> Warsztaty relaksu

sala baletowa w budynku ROK „MG”

Warsztaty poprowadzi mgr psychologii z wieloletnim doświadczeniem klinicznym Ewa Staśkiewicz-Niemczewska.
Zabierz ze sobą:
- wygodny strój,
- obuwie na zmianę,
- karimatę/kocyk
Zapraszamy w każdy piątek o godz. 17:00.

1 2 >>