Wydarzenia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Aktualności

24 kwietnia -

>> 24 kwietnia - "Chce się żyć" w KADRZE

godz. 19:00, kino "Mazur", wstęp 10 zł

Krzepi jak cukier, choć opowiedziana w nim historia wcale słodka nie jest. Bawi, choć teoretycznie nie ma w nim nic śmiesznego. Wzrusza, ale bez melodramatycznej taniochy. Film z Polski, a zrozumieją go na całym świecie. Takimi słowami recenzent Łukasz Muszyński podsumowuje dzieło Macieja Pieprzycy „Chce się żyć”.

To nasza kolejna propozycja spotkania z kinem ambitnym w ramach KADRU (Kino Ambitne Daje Radę). Prezentujemy w nim filmy ważne, z kategorii „must see”, które skłonią do refleksji, nie dadzą o sobie zapomnieć na długo po zakończeniu seansu. „Chce się żyć” bez wątpienia do takich obrazów należy.

Film opowiada historię niepełnosprawnego chłopca Mateusza (w tej roli Dawid Ogrodnik, nagrodzony Orłem za najlepszą główną rolę męską). Kiedy chłopiec przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak jego rodzice (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Zapraszamy na seans i dyskusję.

25 kwietnia - Fotograficzne odsłony miasta - Marggrabowa/Treuburg/Olecko

>> 25 kwietnia - Fotograficzne odsłony miasta - Marggrabowa/Treuburg/Olecko

25 kwietnia godz. 17:30, Galeria "Na schodach" i Olecka Izba Historyczna

Po fotografii portretowej oraz fotografii martwej natury, adepci warsztatów fotograficznych prowadzonych w ośrodku kultury w Olecku przez Radosława Krupińskiego zajęli się fotografią architektury, ale w szczególnym kontekście - historycznym.

Ich zadaniem było wyszukiwanie w naszym mieście miejsc i budynków, które widnieją na starych pocztówkach, fotografiach starych książek czy albumów rodzinnych i fotografowanie ich w obecnym kształcie i formie, tak aby zaprezentować dawne fotografie Olecka w nowych odsłonach fotograficznych. Współczesne spojrzenie na miejsca, budowle i całe zespoły architektoniczne, niegdyś uznawane przez fotografów za szczególne, jest tematem przewodnim kolejnej wystawy fotografii, którą zaprezentujemy 25 kwietnia. O godzinie 17:30 prace uczestników warsztatów będzie można obejrzeć w formie pokazu slajdów podczas wykładu historycznego w Oleckiej Izbie Historycznej, po wykładzie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy w Galerii „Na Schodach”. Zapraszamy.

26-27 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

>> 26-27 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Tańca – święto wszystkich miłośników Terpsychory, jednej z dziewięciu Muz. W Olecku już od kilku lat pielęgnujemy tę tradycję. Liczba tanecznych zapaleńców mieszkających i ćwiczących w Olecku - zobowiązuje.

Obchody święta tańca zaczniemy 26 kwietnia. W sali kina „Mazur” zobaczymy pokazy taneczne grup działających pod okiem instruktorki Anny Duchnowskiej. Na scenie zaprezentują się Muffinki, Gingers, grupa Taka Sytuacja, City Dance oraz You Know.

Wisienką na torcie będzie pokaz taneczny Mateusza Wójcika – absolwenta prestiżowej irlandzkiej uczelni Irish World Academy of Music and Dance, na kierunku Master of Arts in Irish Traditional Dance Performance. Laureata programu Riverdance Masterclass dla potencjalnych przyszłych tancerzy największego widowiska na świecie: Riverdance. Nasz gość jako pierwszy Polak miał zaszczyt wystąpić jako członek zespołu Riverdance podczas bicia rekordu Guinnessa najdłuższej linii Riverdance w Dublinie. Solista i kapitan tancerzy widowiska Night of the Dance, tancerz pierwszego składu, amerykańskiego widowiska Rhythm in the Night, polskich: Touch of Ireland i Celtic Dream oraz niezależny artysta współpracujący z zespołami z Polski (Danar, Macalla) i zagranicy (One String Loose). Tancerz zespołu Treblers mistrzów Europy w turniejowym tańcu irlandzkim. Jako student Irish World Academy miał zaszczyt wystąpić z legendarnym zespołem the Chieftains w jednej z największych sal koncertowych w Irlandii: University Concert Hall w Limerick w Limerick. Uczeń solisty widowiska Riverdance Kevina McCormacka oraz innych najwybitniejszych tancerzy tańca irlandzkiego na świecie: Colina Dunna (solisty Riverdance, twórcy Dancing on Dangerous Ground), Braeandana deGallai (solisty Riverdance, twórcy Noctu i Balor) czy Joela Hanna (solisty Fire of the Dance, The Revolution. Jego styl można określić jako contemporary irish dance, jest to mieszanka starych regionalnych stylów tańca irlandzkiego, współczesnego tańca turniejowego oraz wpływów wielu form tańca takich jak flamenco, taniec współczesny czy tango argentyńskie.

To nie koniec atrakcji. Po pokazach, tancerze stoczą bitwę na kroki i choreografie podczas Wewnętrznego Mini Turnieju Tańca Nowoczesnego. Liczymy na potężną dawkę emocji.

27 kwietnia – tanecznego święta część druga. Na sali baletowej odbędą się warsztaty ze stepowania, które poprowadzi Mateusz Wójcik.

26.04.2014 r., godz. 15:00, sala kina „Mazur” – pokaz Mateusza Wójcika oraz oleckich grup tanecznych, Wewnętrzny Mini Turniej Tańca Nowoczesnego
27.04.2014 r. - Warsztaty taneczne ze stepowania z Mateuszem Wójcikiem, sala baletowa ROK, wstęp 30 zł, zapisy w ROK "MG"
Grupa I - 10:00 – 11:30, grupa II - 11:45 – 13:15


Kartę zgłoszeniową na warsztaty możesz pobrać TUTAJ
Regulamin Wewnętrznego Mini Turnieju pobierz TUTAJ

Warsztaty wokalne

>> Warsztaty wokalne

11 i 12 kwietnia laureaci półfinału konkursu piosenki Gratka dla Nastolatka wzięli udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Sylwię Błyszczek. Uczestnicy szlifowali swoje umiejętności emisji głosu. Czy poczynili duże postępy? O tym dowiemy się 1 maja podczas koncertu finałowego, na który już teraz gorąco zapraszamy! Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć tutaj

1 maja - finał Gratki dla nastolatka

>> 1 maja - finał Gratki dla nastolatka

godz. 12:00, sala kina "Mazur"

Zapraszamy na finał Gratki dla nastolatka.
wstęp: bezpłatny