Wydarzenia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Aktualności

Uwaga - nabór na wolny etat

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy
Operator urządzeń audiowizualnych
- obsługa sprzętu projekcyjnego w kinie (cyfrowego)

Forma zatrudnienia: umowa o pracę, l etat w trybie weekendowym.
Dokumenty należy składać w terminie: do 23 marca do godz. 11:30 pod adres: Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Plac Wolności 22 z dopiskiem „Operator urządzeń audiowizualnych”.
Informacja o wymaganiach i niezbędnych dokumentach

22 marca 2018 r. - warsztaty świąteczne w bibliotece

>> 22 marca 2018 r. - warsztaty świąteczne w bibliotece

godz. 16:00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza wszystkich chętnych na WARSZTATY ŚWIĄTECZNE - Wielkanocne jajka decoupage. Warsztaty poprowadzi Pani Małgorzata Pskowska.
Na warsztatach każdy uczestnik będzie mógł przygotować świąteczną pisankę tą ciekawą metodą!
Na uczestników czekamy w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6.

konkurs na maskotkę

>> konkurs na maskotkę

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku i Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku zapraszają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat do udziału w konkursie plastycznym
„Zaprojektuj maskotkę dla biblioteki”
Celem konkursu jest wykonanie projektu pluszowej maskotki. Jeden z wybranych przez Jury projektów będzie oficjalną maskotką Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, a drugi biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
Wewdług wybranych projektów zostaną uszyte maskotki do każdej z bibliotek.
Nieprzekraczalny czas dostarczenia prac upływa 9 maja 2018r.
Prace należy dostarczyć na adres: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, ul. Kopernika 6, 19-400 Olecko.
O wynikach Konkursu laureaci zostaną poinformowani 10 maja 2018 r. na stronie internetowej biblioteki.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku(http://www.przystanek.pl/biblioteka.html)
Karta zgłoszenia
regulamin konkursu

22 marca - spotkanie w OIH

>> 22 marca - spotkanie w OIH

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22, II piętro

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 22 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Stefanem Marcinkiewiczem pt. „Jesteśmy razem z Wami Tow. Wiesławie”. Echa marca `68 w Gazecie Białostockiej . Wykład okolicznościowy 50 lat od Marca 1968 roku.
W czasie gdy przez Europę Zachodnią przetaczała się fala młodzieżowej rewolty, która we Francji w maju 1968 roku przybrała formę protestów społecznych, w Polsce w Polsce miała wymiar politycznego buntu. Od daty wydarzeń noszą one miano „Marzec 68”. Za tym określeniem kryją się przede wszystkim protesty po zdjęciu przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reżyserii Kazimierza Dejmka i antysemicka nagonka, która zakończyła się wyjazdem z kraju kilkudziesięciu tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. W odpowiedzi na zamieszki władza organizowała w całym kraju wiece popierające jej politykę. Echa wydarzeń marcowych słyszalne były na obszarach północno-wschodniej Polski. Z pozbawionych uniwersyteckich i urzędniczych elit mazurskich miasteczek płynęły do stolicy słowa poparcia dla antydemokratycznych działań rządu.
Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lyck”, Ełk 2015; pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zainteresowania badawcze dr Marcinkiewicza obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych – Mazury, historyczne i współczesne, są terenem jego naukowej penetracji.
Zapraszamy

23 marca - wernisaż wystawy Janusza Klimaszewskiego

>> 23 marca - wernisaż wystawy Janusza Klimaszewskiego

godz. 17:00, Galeria Prawdziwej sztuki im. A. Legusa

Janusz Klimaszewski (Teatr AGT) zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Teatr w Olecku jest”.

Szanowni Państwo!
Stało się! Wystawa zaistniała! Udało mi zebrać ogromne ilości dowodów w postaci zdjęć i nie tylko, na to, że w Olecku teatr jest i to od wieków.
Wielu z Państwa ucieszy i zaciekawi kilka statystycznych faktów, na przykład to, że na prze-łomie tych 100 lat tworzenia teatru w naszym mieście zaangażowane były i są do tej pory setki ludzi. A dziesiątki tysięcy ludzi pojawiały się na widowni aby oglądać efekty pracy tych pierwszych. To bardzo budujące, tak jak to, że oleckie teatry wielokrotnie nagradzane były w wielu konkursach w Polsce i na świecie.
Budująca jest fenomenalna i wciąż aktualna doskonała opinia wielkich ośrodków teatralnych na temat tego, co się działo i dzieje w oleckim teatrze. Równie istotne jest, że w tej chwili w naszym mieście działa aż sześć grup teatralnych. Wniosek? A może Olecko jest nie tylko mia-stem sportu? Może biorąc pod uwagę suche fakty z historii i teraźniejszości można wysnuć wniosek, że Olecko jest też miastem teatru i jako takie powinno być promowane i postrzegane przez mieszkańców i przyjezdnych. Pamiętamy jak teatry, takie jak: Provizorium, Plastyczna Scena KUL Leszka Mądzika, Adekwatny, Rondo ze Słupska, Akademia Ruchu, Terminus a Quo i wiele innych odwiedzało nas i prezentowało swoje sztuki. Tak wiele razy oleccy ludzie teatru słyszeli od swoich teatralnych gości z Polski i zagranicy o fenomenie naszej miejskiej sceny teatralnej. I tak wiele teatralnych działań miało i ma miejsce w Olecku, że przydałoby się pochylić nad tym dorobkiem. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nasz - jak najbardziej olecki - teatr AGT powołany do życia pod koniec Marca 1979, w przyszłym roku będzie ob-chodził jakże okrągły, jubileusz 40-lecia.
Szanowni mieszkańcy, mamy wspaniałą markę, której należy się promocja. Mamy coś, czego nie mają sąsiedzi. To w Olecku teatr jest, funkcjonuje, i - co chyba najważniejsze - zasługu-jemy na takie ilości kultury wysokiej jakości, jakiej do tej pory przychodziło nam doświad-czać w przeszłości. Mamy jej głód i na nią jako społeczeństwo zasługujemy.
Konkluzja jest jedna: władze miasta, w tym radni, mają doskonałe narzędzia i wsparcie w organizacjach pozarządowych, aby krzewienie kultury odbywało się na jak najwyższym po-ziomie. I będzie się to dokonywało, ponieważ są w naszym mieście ludzie, którzy mają ocho-tę brać czynny udział w tworzeniu naszej oleckiej kultury.

1 2 3 >>