Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2017 - Kalendarz wydarzeń 2017 - grudzień 2017

1-2 grudnia -

>> 1-2 grudnia - "Pachnie mi koronką" - finałowy spektakl międzypokoleniowego projektu

1 grudnia godz. 19.00 - sala teatru agt - premiera
2 grudnia godz. 18.00 - sala teatru agt
Na oba spektakle wstęp wolny.

Na czym polega dialog międzypokoleniowy? Jak go prowadzić, by żadna ze stron nie czuła się mniej ważna? Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest w ogóle niewymuszone wspólne działanie dwóch pokoleń?
Od kwietnia próbujemy w praktyce odpowiedzieć na te pytania. Grupa seniorów i młodych osób uczestniczyła w warsztatach: teatralnych, śpiewaczych, plastycznych i muzycznych. Wspólnie poznawali tajniki technik artystycznych i krok po kroku, nitka po nitce, tworzyli własną olecką międzypokoleniową opowieść. Pod okiem instruktorów uczestnicy sami wymyślali swój spektakl - wybierali pieśni i melodie, budowali scenografię, oddawali się teatralnej improwizacji. Każdy wnosił do przedstawienia część siebie, fragment swojej historii, dając jej w ten sposób nowe życie. Ostatecznie koronka stała się metaforą trwałych więzi opartych na przyjaźni i twórczej aktywności.

reżyseria: Agnieszka Śnieżyńska
instruktorzy: Kamila Guzewicz (śpiew), Anna Wojtecka (plastyka), Maciej Śnieżyński i Michał Bućwiński (muzyka)
muzyka: Syndrom: Jakub Śliwiński, Bartłomiej Śliwiński, Jacek Czaplejewicz, Eryk Czaplejewicz
występują: Teresa Andrulewicz, Lilianna Borejko, Wiesława Domel , Witold Jonczys, Teresa Kacperska, Halina Kosakowska, Henryk Raducha, Krystyna Szkrzypiec , Marianna Wąsewicz, Irena Żachowska, Zofia Maksimowicz, Julita Milewska, Zuzanna Warsiewicz, Julia Zamojska, Dominika Zagacka.
plastycy: Sylwia Gryncewicz, Anna Jonczys, Helena Kuprewicz, Renata Moroz, Henryka Niczyporuk, Konstanty Niczyporuk, Teresa Pawelska, Grażyna Sarna-Sobolewska, Leokadia Sznurkowska, Anna Szuszkiewicz, Elwira Truchlińska, Mieczysław Aleszczyk, Stanisław Borejko, Jan Janczenia
uczestnicy: Józefina Dąbek, Elżbieta Mazurek, Janina Wasilewska, Zofia Zabłocka, Danuta Marciniak.
Realizacja projektu: Fundacja Akademia Radosnej Twórczości
Sponsorzy: Laboratorium Kosmetyczne Joanna, Delphia Foundation
Współpraca: Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate", Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej, Human LEX Instytut.
Zadanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

3 grudnia - Iskierki Dobra

>> 3 grudnia - Iskierki Dobra

3 grudnia w Olecku rozniecimy na Placu Wolności „Iskierki dobra” po to, by pomóc Renacie, walczącej od kilku lat z nowotworem.
Olecczanie w ubiegłym roku zrobili prezent małemu Adrianowi. Wówczas zebraną kwotę, czyli 4010 zł, przekazaliśmy mamie Adriana na leczenie chłopca metodą delfinoterapii. Na ten świąteczny prezent złożyli się Ci wszyscy, którzy wzięli udział w loterii fantowej oraz wielu anonimowych mieszkańców przekazujących darowiznę na rzecz chorego.
W tym roku od godz. 14.00 do 17.00 trwać będzie loteria pn. "Iskierki dobra dla Renaty”. Każda bombka czy pluszak kosztuje tylko 5 zł ale warto zainwestować, bo cel jest szczytny - cały dochód z loterii zostanie przekazany na pomoc pani Renacie, która walczy z chorobą nowotworową już 4 lata. Niestety, nie może być leczona tradycyjną chemią. Obecnie poddawana jest terapii alternatywnej w klinice w Meksyku. Część kwoty udało się już zebrać za pośrednictwem strony www.siepomaga.pl, gdzie zbiórkę wsparło 6784 osób oraz podczas meczu charytatywnego w hali Lega, jak również poprzez zbiórkę publiczną do puszek. 3 grudnia będziemy zbierać pieniądze na kontynuację leczenia pani Renaty w Polsce oraz jej dalszą rehabilitację.
Tych, którzy chcą wesprzeć naszą akcję swoją pracą, pomysłami, darami rzeczowymi do loterii fantowej czy w innej formie włączyć się w przygotowanie akcji, zapraszamy do współpracy i kontaktu z Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku, ul. Plac Wolności 1, tel. 87 520 08 55, erekawek@um.olecko.pl.
Dary rzeczowe na loterię fantową zbierane będą od 20 do 24 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Olecku.
Ale „Iskierki dobra” to nie tylko akcja charytatywna. Zapraszamy na strojenie świątecznego drzewka, a ok. godz. 15.30 włączymy świąteczną iluminację miasta i zaśpiewamy! Po tym spróbujemy połączyć się z p. Renatą w Meksyku. Do godz. 17.00 trwać będą różnego rodzaju występy artystyczne i zabawy na placu. Dla zmarzniętych będą dwa ogniska, dla głodnych grochówka, a dla łasuchów - ciasteczka.
W programie:
- ubieranie choinki,
- ognisko,
- występy zespołów,
- wspólne śpiewanie,
- gry i zabawy dla dzieci,
- upominki uczestnikom imprezy,
- poczęstunek i gorąca herbata.
- loteria pn. "Iskierki dobra dla Renaty”

6 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

>> 6 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

godz. 16:30, sala kina „Mazur”

Zapraszamy na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Pawła Giełazisa Radnego Rady Miejskiej w Olecku
W programie:
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
- podsumowanie zadania publicznego gminy Olecko w zakresie kultury „Aktywni, kulturalni, równi”, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku
- artystyczne dokonania zaprezentują: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku
- gość specjalny – Beata Kacprzyk, wokalistka zespołu De Su

Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Pomarańcza
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku

7 grudnia - OIH zaprasza na film

>> 7 grudnia - OIH zaprasza na film "Bieżeńcy 1915-1922"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22, II piętro

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Bieżeńcy 1915-1922” (2017) oraz rozmowę z jego autorem Jerzym Kaliną.

Jerzy Kalina, urodzony w Bielsku Podlaskim, pracownik TVP Białystok, redaktor i współpracownik wielu pism białoruskich, jest twórcą filmów dokumentalnych ukazujących świat kultury, duchowości i historii mieszkańców wschodnich regionów województwa podlaskiego, wyznawców prawosławia. W swoich dokumentach opowiada o ich dramatycznej historii, związanej z dziejami Polski, a jednak mało znanej. Szczególnym obszarem zainteresowania reżysera jest duchowość bohaterów jego filmów. „Archimandryta”(2012), jedne z kilkunastu obrazów Jerzego Kaliny, otrzymał wiele wyróżnień i nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach. Inne dzieła to: „Cerkiew na granicy”, 20110, „Ludzie starej wiary”, 2008, „Bieżeńcy”, 1999.

 14 grudnia - koncert

>> 14 grudnia - koncert "Czar Bożego Narodzenia"

XII Koncert Charytatywny „Czar Bożego Narodzenia”, podczas którego zbierano pieniądze na rzecz chorych Laury i Mikołaja. Uczestnicy imprezy obejrzeli też inscenizację baśni „Kraina lodu”.
W tym roku Czarowi Bożego Narodzenia przyświecało motto – „Tylko z pomocą silnych można pomóc słabym”. Podczas koncertu charytatywnego odbyła się aukcja na rzecz Laury, która z powodu choroby nie może zejść samodzielnie po schodach, a mieszka na III piętrze, oraz na rzecz Mikołaja z głębokim autyzmem, który nie mówi i potrzebuje funduszy na sprzęt do rehabilitacji. Organizator: Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku
Zobacz fotografie...

1 2 >>