Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2016 - VI Poezji Gram

VI Poezji Gram

>> VI Poezji Gram

godz. 19:00, sala kina "Mazur"

To już VI festiwal Oleckie Zderzenia ze Słowem i Dźwiękiem POEZJI GRAM, skierowany do miłośników poezji śpiewanej.
W programie:
godz. 19:00 - TOMASZ SALEJ i MIROSŁAW KOZAK - „Entropia”
godz. 20:00 - SONIA BOHOSIEWICZ – koncert „10 sekretów Marilyn Monroe”

Olecko, sala kina „Mazur”
CENA BILETU NA DWA WYDARZENIA - 40 zł
Bilety w sprzedaży od 14 listopada w kasie ROK

Zobacz fotografie z tego wydarzenia autorstwa Bolesława Słomkowskiego

ENTROPIA - Tomasz Salej i Mirosław Kozak

>> ENTROPIA - Tomasz Salej i Mirosław Kozak

19 listopada, godz. 19:00

Tomasz Salej to olsztyński poeta i bard tworzący od niemal 30 lat utwory zalicza-ne do tzw. "krainy łagodności". W tym czasie zdążył wielokrotnie odwiedzić więk-szość scen nadwiślańskiej krainy.
Podczas koncertów z wyraźnym upodobaniem proponuje Publiczności wymianę zdań, subtelnym podstępem wciąga ją w dialog, po czym niepostrzeżenie otwiera bramy warownej twierdzy i oprowadza po swoim świecie. Zaznacza przy tym ja-sno, że jeżeli opowieść, to najlepiej piosenka, jeżeli piosenka, to polska, jeżeli pol-ska, to z tekstem, jeżeli z tekstem, to z sensownym, najlepiej z emocjonalną, praw-dziwą opowieścią napisaną przez JM Życie, do tego napisaną wieloznacznym ję-zykiem Opatrzności. Wynikiem takiego podejścia autora bywają wielowarstwowe piosenki, które z pozoru prowokująco banalne i błahe z biegiem czasu odkrywają przed Słuchaczami drugie, a bywa że i trzecie dno.

Mirosław Kozak – gitarzysta akustyczny, współzałożyciel nie istniejącego już, legendarnego w kręgu muzyki folkowej zespołu Open Folk, wykonującego szero-ko pojętą muzykę celtycką. Z zespołem tym koncertował w kraju i zagranicą. Współpracuje także z wykonawcami piosenki autorskiej. Jego zainteresowanie techniką fingerstyle zaowocowało wspólnym występem z jednym z najwybitniej-szych obecnie gitarzystów na świecie – Tommy Emmanuelem.

"Entropia" to najnowszy poetycki program, w którym autor podejmuje próbę zdefiniowania relacji pomiędzy niemą tajemnicą ego i jego nieskończonym oto-czeniem. Zadziwiony geniuszem czasu, przemierza zatem nieskończone równole-głe światy, zafascynowany prostotą kształtu i fonii, wędruje tym pulsującym szla-kiem słusznie oczekując kolejnych materializacji pragnień i lęków. W snach go dopadają pary przeciwstawne: miłość i nienawiść, niemedialny smak uczucia i efektowna słodycz zdrady, idealne przenikanie świadomości i zarazem spektaku-larny brak zrozumienia. I niby wszystko wokół normalne, dalej drepcze chodnika-mi naszych miast, kupuje mleko, uśmiecha się sam do siebie na myśl o dawnych doświadczeniach. A jednak przytulając wieczorne dzieci, opowiada im do snu wła-śnie te swoje obrazy nierealne, owe rozkwitające jak kwiaty fraktale, rozwija losy dzielnych smoków i ciągle młodych księżniczek. Jedna tylko świadomość czuwa nad bezpiecznym snem pociech: nigdy nie mówi o entropii. O nieznanym i nie-określonym zjawisku, co do którego jedna tylko pewność: że ciągle rośnie. Wia-domo przecież, że kiedy już urośnie, przepadną smoki, zestarzeją się nienaganne księżniczki, a nasz fraktalny obraz świata rozpadnie się boskim kryształem na mi-liardy błyszczących gwiazd. Nauczony ciszą, otumaniony eliksirem gitarowej ba-śni, ze spokojem ogląda więc naszą nieodgadnioną przyszłość, jak film, jak obraz, jak balet niebiański. Wystarczy tylko zaczekać, aż zabraknie słońca, wystarczy podnieść oczy do nieba, żeby móc pozdrowić Wielką Niedźwiedzicę i jej kuzynkę Kasjopeję...

19 listopada        - Sonia Bohosiewicz - 10 sekretów Marilyn Monroe

>> 19 listopada - Sonia Bohosiewicz - 10 sekretów Marilyn Monroe


godz.20:00, sala kina "Mazur"


(fot. M. Makowski)


Oczywiście wiecie, że była najsłynniejszą blondynką świata, symbolem seksu, ikoną, najjaśniejszą z hollywoodzkich gwiazd, że prawdopodobnie popełniła samobójstwo, że śpiewała prezydentowi Kennedy’emu Happy Birthday, że prawdopodobnie była jego kochanką, że w ogóle miała facetów na pęczki, że tak pięknie podmuch wiatru unosił jej sukienkę, że miała najpiękniejszy uśmiech świata, że…

Wielu rzeczy jednak o niej nie wiecie.

Tajemnice wielkiej gwiazdy opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz.
Marylin Monroe i Sonia Bohosiewicz - jakich jeszcze nie znacie…

W repertuarze pierwszego koncertu Soni Bohosiewicz znalazły się utwory Marilyn Monroe skrywające tajemnice gwiazdy Hollywood, a także piosenki z filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” tj. „I wanna be loved by you”, „I’ve got you under my skin” „Teach me, Tiger” czy „I’m beginning to see the light”.
Soni Bohosiewicz towarzyszą wybitni polscy muzycy.
Zapowiada się pełna emocji muzyczna uczta!

Sonia Bohosiewicz - kobieta z temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku. Jej rola filmowa w „Excentrykach” (związana właśnie ze śpiewaniem) zdobyła uznanie czołówki polskich jazzmanów. Usłyszą Państwo m.in. tytułowy utwór: „On the Sunny Side of the Street”.
Sonia Bohosiewicz to jedna z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Wyjątkowa osobowość i talent, obok której nikt nie może przejść obojętnie. Długo można wymieniać jej fenomenalne kreacje artystyczne, z których niemal każda to perełka. Bierze udział w licznych projektach filmowych, teatralnych, kabaretowych oraz muzycznych. Spontaniczna i ekspresyjna. Wyróżnia ją niesamowita gra emocjami, dzięki temu kreowane przez nią bohaterki są wiarygodne i prawdziwe. Kiedy wychodzi na scenę, natychmiast skupia na sobie całą uwagę. Ma przejmujący, niski głos, który potrafi oferować zarówno agresywnie, jak i zmysłowo. Dlatego z powodzeniem bierze udział w projektach muzycznych.