Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - XVII Mazurskie Spotkania z Folklorem

Ivan Kapistran Adamović  - zespół z Chorwacji

>> Ivan Kapistran Adamović - zespół z Chorwacji

Zespół folkowy Ivan Kapistran Adamović został założony 28 listopada 2000 roku. Został nazwany na cześć właściciela ziemskiego, szlachcica z Cepin. Grupę tworzy ponad setka młodych osób z Cepin, którzy są podzieleni na cztery sekcje (starsza grupa taneczna, dziecięca grupa taneczna, sekcja muzyczna i rękodzielnicza). Choreografem głównej sekcji jest Nenad Sudar. Wszystkie tańce i choreografie bazują na zwyczajach, piosenkach i tańcach, instrumentach pochodzących z różnych regionów Chorwacji. Świetna technika tańca, ekspresyjne utwory, wirtuozerska muzyka charakteryzują tą grupę i sprawiają, że ich występ to przyjemność dla publiczności. Ich program składa się z folkloru różnych części Chorwacji. Oryginalne, kolorowe stroje sprawiają, że program jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Zespół przywiązuje szczególną uwagę do tradycyjnych instrumentów, takich jak dudy czy lijerica.

Zespół występował w całym kraju, brał też udział w europejskich festiwalach w takich krajach jak Serbia, Bośnia, Węgry, Turcja czy Włochy.

Litewski zespół - Vilniaus Pynimelis

>> Litewski zespół - Vilniaus Pynimelis

Zespół „Vilniaus Pynimėlis“ powstał w 2005 roku w Wilnie. Dzisiaj to ponad tydziestuosobowa grupa młodocianych artystów, którzy rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej. Są to studenci oraz pracownicy różnych branż. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Edgaras Suprunas, który jest także baletmistrzem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lietuva“. W swoim repertuarze zespół posiada wiele tańców i piosenek litewskich, które budzą ogromny zachwyt publiczności. Przez lata istnienia „Vilniaus Pynimėlis“ uczestniczył w wielu poważnych koncertach i wydarzeniach, występował też na największych scenach stolicy i innych miast Litwy. Zespół witano ogromnymi brawami w wielu państwach, a właściwie na Łotwie, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Sycylii, Danii, Argentynie, Urugwaju, a także w Rosji i Polsce.

Chodowiacy wystąpią w Olecku!

>> Chodowiacy wystąpią w Olecku!

W tym roku Olecko odwiedzi zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy", który istnieje od 1972 r. Skład i repertuar Zespołu przez lata ewoluowały. Obecnie - w odmłodzonym składzie (uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych)- w repertuarze ma suity: podlaską, kujawską, kurpiowską, lubelską, biłgorajską, żywiecką, ukraińską oraz tańce narodowe i historyczne (gawot i kontredans). Ciekawostką dla widza są wplecione w suity podlaską i kujawską zabawy z udziałem publiczności.Prezentacjom towarzyszy kapela. W Olecku zespół poprowadzi zabawy dla dzieci i zaprezentuje się na scenie.

grecki folklor na wyciągnięcie ręki

>> grecki folklor na wyciągnięcie ręki

W tym roku w trakcie Mazurskich Spotkań z Folklorem będziemy mieli okazję przyjrzeć się bliżej dla greckiego Folkloru. Wystąpi u nas zespół Asvestochoriou.

Ukraiński Junist kolejnym gościem festiwalu

>> Ukraiński Junist kolejnym gościem festiwalu

Ukraiński Zespół Tańca „Junist” powstał w 1964 r. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. W repertuarze zespołu znajduje się ponad czterdzieści tańców ludowych z wielu krajów. Są to między innymi tańce ukraińskie, mołdawskie, rosyjskie, bułgarskie, rumuńskie, węgierskie, cygańskie...

Zespół znany jest z dbałości o najdrobniejsze szczegóły wykonawcze. Kolorowe stroje, niezwykle precyzyjny taniec oraz kaskaderskie popisy solistów pozostają na długo w pamięci publiczności.

Za osiągnięcia i ogromną pracę w rozwoju i popularyzacji sztuki ludowej młodzieżowemu zespołowi tańca nadano tytuł honorowy: Zasłużony Zespół Tańca Ukrainy „Junist”.

1 2 >>