Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum Biblioteki - Archiwum 2016

3 września  Narodowe Czytanie

>> 3 września Narodowe Czytanie

3 września odbyła się piąta edycja Akcji Narodowe Czytanie, zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Narodowe Czytanie zainaugurowała w roku 2012 lektura A. Mickiewicza „Pan Tadeusz”, w następnych latach czytano kolejno: dzieła A. Fredry, H. Sienkiewicza, B. Prusa. Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, a w tym roku rozkoszowaliśmy się lekturą H. Sienkiewicza pt. „Quo Vadis”.
Organizatorami imprezy były Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku.
Jak co roku, lokalni artyści-plastycy Marek Pacyński i Waldemar Rukść tworzyli wspaniałe ilustracje dotyczące dzieła Sienkiewicza. Przed budynkiem Biblioteki Miejskiej wystawiono galerię dotyczącą życia pisarza, zaś w holu budynku można było obejrzeć wystawkę poświęconą dziełu „Quo Vadis”. Imprezę zainaugurował wicestarosta Olecka Kazimierz Iwanowski. Fragmenty „Quo Vadis” czytali zaproszeni goście: pani Urszula Nejfert – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Olecku, pani Elżbieta Domasik – dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku, pani Iwona Wiszniewska-Ropel – redaktor naczelna Głosu Olecka, pani Elżbieta Mazurek – członkini Oleckiej Rady Seniorów, pani Katarzyna Polakowska – wicedyrektor Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku, pan Mirosław Matusiak – dyrektor Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, pani Urszula Romotowska i pan Wojciech Słomkowski – nauczyciele z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.
Udział w Narodowym Czytaniu wzięli również uczniowie licznych placówek szkolnych: Natasza Wiszniewska. Daria Dźwilewska i Anna Godlewska (SP nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku) pod opieką pani Jolanty Kwiatkowskiej; Alicja Dembińska, Szymon Ropel, Jakub Mackun i Małgorzata Laszkowska (Zespół Szkół w Olecku) pod opieką pań Anny Klimasary i Marioli Zdancewicz; Maria Magdalena Pieczur, Piotr Modzelewski, Maciej Kosiński i Olaf Sujata (Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku) pod opieką pani Anny Kaczor; Maja Bagieńska, Bartosz Miliszewski, Marlena Kempisty, Dominik Jackiewicz Lidia Wawrzyn (SP nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku) pod opieką pani Teresy Szadkowskiej; Marek Zaniewski, Miłosz Sienkiewicz, Bartosz Wołyniec, Sandra Romanowska, Kamila Łęgowska, Jakub Skrzypiec (Zespół Szkół w Judzikach) pod opieką pań Agnieszki Łaskowskiej i Marzanny Sienkiewicz; Emilia Tokajuk i Agata Julia Prosińska (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku) pod opieką pani Zofii Szczubełek; Karolina Klimowicz i Marek Chomontowski (Zespół Szkół Technicznych w Olecku) pod opieką pań Małgorzaty Kozłowskiej i Izabeli Gorlo; Filip Bartoszewicz i Maja Jeżewska (SP z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Piłsudskiego w Gąskach) pod opieką pani Agnieszki Poświaty oraz Aleksandra Rabenda i Krystian Różański (Gimnazjum w Kowalach Oleckich) pod opieką pana Zbigniewa Sieńki.
W międzyczasie przeprowadzono krótki quiz wiedzy o „Quo Vadis”, który poprowadziła pani Jolanta Kozikowska z Biblioteki Pedagogicznej. Uczestnikom pytania nie sprawiły żadnego trudu i cieszyć się mogli z pięknych nagród książkowych.
Narodowe Czytanie to akcja, której celem jest popularyzacja najpiękniejszych dzieł polskiej literatury, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości oraz promocja kultury żywego słowa.
galeria

Noc Bibliotek w Olecku

>> Noc Bibliotek w Olecku

4 czerwca we wszystkich bibliotekach publicznych i szkolnych w Polsce odbyła się akcja Noc Bibliotek. Jest to impreza promująca nie tyle samo czytelnictwo, co biblioteki jako instytucje, do których warto zajrzeć, albowiem ich oferty kulturalne i edukacyjne są niezwykle atrakcyjnymi sposobami na spędzenie wolnego czasu.
Ogólnopolska akcja organizowana jest po raz drugi. Olecko włączyło się w nią po raz pierwszy i przebiegała ona pod hasłem Wolno czytać… Sienkiewicza.
Z tej okazji Dorota Włodarska z biblioteki Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Jolanta Kozikowska z Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji/Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej oraz Ewa Omilian z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, przy pomocy łączników bibliotecznych z Gimnazjum nr 2 (Magdaleny Motulewicz, Gabrieli Pokory, Jakuba Bogdana) przygotowały sporo atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży - uczniów oleckich szkół. Uczestnicy wzięli udział w podchodach literackich na terenie miasta, różnorodnych konkursach czytelniczych i muzycznych, quizach oraz mogli zwiedzić wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Dodatkową atrakcją, przygotowaną dla młodzieży, była możliwość nocowania między półkami z książkami w PCWE/Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej.
Udział w licznych zabawach i konkursach należał z pewnością do przyjemnych, chociaż nie zawsze do najłatwiejszych. W quizie dotyczącym Sienkiewicza uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat jego życia i twórczości. Również podchody literackie wymagały sporego wysiłku i zaangażowania. Po podsumowaniu punktów pierwsze miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół w Siejniku, zaś drugie - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku.
Akcja Noc Bibliotek ma na celu zachęcenie Polaków przede wszystkim do czytania książek, ale także odwiedzania bibliotek i korzystania z różnorodnych zajęć przygotowywanych przez tego rodzaju instytucje.
Ogromne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu imprezy bibliotekarki, łącznicy oraz uczniowie pragną złożyć na ręce: Burmistrza Olecka, pana Wacława Olszewskiego, kierownik MPBP w Olecku, pani Katarzyny Jeżewskiej oraz dyrektor Gimnazjum nr 2 w Olecku, pani Barbary Taraszkiewicz. Specjalne podziękowania składamy pani Dorocie Jusińskiej z Zespołu Szkół w Siejniku za uwiecznienie imprezy na wspaniałych zdjęciach oraz dla ROK „Mazury Garbate” w Olecku za udostępnienie strojów ludowych, w których okazję mieli wystąpić łącznicy podczas podchodów, a także za stworzenie i druk certyfikatów wszystkim uczestnikom.
Wielka radość na twarzach uczestników akcji oraz zaangażowanie i emocje związane z tak wyjątkowym spotkaniem świadczą o tym, iż imprezy tego typu należy organizować przynajmniej raz do roku.
Jak widać, cieszą się one sporym uznaniem dzieci i młodzieży.
Bibliotekarki
galeria

FERIE 2016 W BIBLIOTECE

>> FERIE 2016 W BIBLIOTECE

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza wszystkie dzieci na ferie w bibliotece.
Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i piątki o godz. 16.00 w bibliotece dla dzieci i młodzieży.

ZIMOWE PODRÓŻE PO MISIOWEJ LITERATURZE
Poniedziałek 25 stycznia
- „Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem” – czytamy książeczkę
- praca plastyczna
- puzzle

Piątek 29 stycznia
- „Obudź się mały misiu” – czytamy książeczkę
- praca plastyczna
- zagadki o zwierzątkach

Poniedziałek 1 lutego
- „Bajki o misiach z czterech stron świata” – czytamy książeczkę
- zabawa karnawałowa (prezentacja strojów, taniec na gazecie, konkurs na króla i królowa balu, słodki poczęstunek)
- praca plastyczna

Piątek 5 lutego
- „Bajki o misiach z czterech stron świata” – czytamy książeczkę
- praca plastyczna
- zabawy ruchowe i logiczne

Oprócz tego w czwartki zapraszamy na grę w scrabble’a, czytelnia o godz. 16.00.