Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum Biblioteki - Wakacyjne warsztaty plastyczne 2012

Z przyrodą w zgodzie - dzień pierwszy

>> Z przyrodą w zgodzie - dzień pierwszy

Z przyrodą w zgodzie - wakacyjne warsztaty ekologiczno-plastyczne dla dzieci

W dniu 2 sierpnia. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Olecku rozpoczęły się wakacyjne warsztaty ekologiczno-plastyczne. Warsztaty łączą wykorzystanie różnych technik plastycznych z wiedzą i kształtowaniem postaw proekologicznych, są dla uczestników atrakcyjną i pożyteczną formą spędzania czasu w okresie wakacji.
Zajęcia prowadzi Pani Renata Pieczonka. Na pierwszym spotkaniu p. Renata przeczytała dzieciom książkę Umberto Eco i Eugenio Carmi "Gnomy z planety Gnu". Po wysłuchaniu tekstu dzieci z wielkim zapałem zaczęły malować. W swoich pracach przedstawiły to co ich zadaniem na Ziemi jest warte zachowania i dbania.
Warsztaty odbywają się dzięki współpracy między „Przypisanymi Północy” Stowarzyszeniem Kulturalnym a Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną. Partnerom udało się uzyskać dofinansowanie tego projektu z funduszy Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość.
galeria

Wycieczka do Woliska

>> Wycieczka do Woliska

4 sierpnia uczestnicy warsztatów o ósmej rano z wielką radością wyruszyli autokarem na wycieczkę do Puszczy Boreckiej.
W drodze do Woliska podziwialiśmy różne rodzaje lasu: grądy, bory, łegi i olsy. Zachwyt uczestników wycieczki wzbudziły puszczańskie jeziora Szwałk Wielki, Litygajno i Pilwąg.
Najcenniejsze fragmenty puszczy objęte są ochroną rezerwatową: rezerwat Borki z obecnością świerku, grabu, dębu, jesionu, lip liczących 100-150 lat; rezerwat Mazury - wodno leśny, ostoja ptactwa wodnego; rezerwat Lipowy Jar - w rejonie jez. Pilwąg, rezerwat Wyspa Lipowa - florystyczny, na jez. Szwałk Wielki; miejsce gniazdowania wielu ptaków (głównie kaczek). Urozmaicona rzeźba terenu i różnorodność siedlisk stwarza doskonałe możliwości rozwoju zwierząt łownych. Pospolicie występują tu małe drapieżniki (lis , jenot, borsuk, kuna leśna, tchórz i piżmak), ale spotkać też można rysia i wilka. Z rzadkich okazów ptaków na uwagę zasługują orzeł bielik, rybołów i bocian czarny. Niewątpliwie największą atrakcją ze świata zwierząt jest żyjący na wolności żubr.
W Wolisku, w byłym Ośrodku Hodowli Żubra, który był celem naszej wyprawy, jest teren z platformą widokową, z której mogliśmy obserwować kilka z 75 żubrów mieszkających na terenie puszczy.
Dzieci były świadkami karmienia żubrów i pod bacznym okiem króla puszczy robiły sobie zdjęcia. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, przy którym piekliśmy smaczne kiełbaski.
galeria

Czwarty dzień warsztatow

>> Czwarty dzień warsztatow

Dziś uczestnicy warsztatów pracowali z farbami w technice, którą możemy nazwać „obrazek z kleksa”. Prace wykonane w tej technice wydają się dziełem przypadku. Na kartkę z bloku technicznego dzieci wylewały niewielką ilość farby, następnie składały kartkę na pół i delikatnie gładziły palcami, po czym kartki rozkładały. Plama z farby rozprzestrzeniała się, tworząc dwa symetryczne wzory. Po wyschnięciu mali artyści wzbogacali pracę, domalowując temperami lub pastelami dowolne elementy, stopniowo tworząc coraz dokładniejszy obraz. Dzięki swojej wyobraźni tworzyły z przypadkowych plam precyzyjne dzieła sztuki.
galeria

Rysujemy mandale

>> Rysujemy mandale

W kolejnym dniu zajęć dzieci, po rozmowie z Renatą Pieczonką dotyczącej terapeutycznej siły kolorów, ogólnym przybliżeniu nowej techniki malowania, przystąpiły do wykonywania mandali na płytkach chodnikowych otaczających budynek biblioteki. Mandala to technika malowania obrazów, która uspokaja, odpręża i rodzi zdolność do prawdziwego skupienia. Pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywnej edukacji. Prace dzieci wykonywały z entuzjazmem. Kolorowe mandale przez kilka godzin zdobiły otoczenie biblioteki.
galeria

1 2 >>