Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Oddział dla dorosłych - Czasopisma

Czasopisma dostępne w czytelni dla dorosłych Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku

Auto Świat: Tygodnik motoryzacyjny. Przedstawia trendy i nowości motoryzacyjne, zamieszcza testy, ceny samochodów nowych i używanych oraz porady dla kierowców.

Bluszcz jako tygodnik ilustrowany dla kobiet ukazywał się w latach 1865 -1939. W okresie międzywojennym „Bluszcz” był jednym z najbardziej prestiżowych i elitarnych magazynów dla kobiet. Na łamach pisma publikowali m.in. Adam Asnyk, Maria Dąbrowska, Konstanty Ildefons Gałczyński i Eliza Orzeszkowa. Do pracy nad magazynem zostali zaproszeni m.in.: Janusz L. Wiśniewski, Joanna Chmielewska, Monika Szwaja, Katarzyna Grochola, Rafał Bryndal, Bogusław Wołoszański, Barbara Rybałtowska, Natalia Jaroszewska, Joanna Brodzik i Małgorzata Kalicińska.
Magazyn kierowany jest do kobiet, które lubią czytać i kupować książki i magazyny ekskluzywne (m.in. „Zwierciadło”, „Twój Styl”, „Pani”), są w wieku 25-54 lata, posiadają wyższe wykształcenie, zarobki znacznie powyżej średniej i mieszkają w dużych miastach.

Charaktery: Popularnonaukowy miesięcznik psychologiczny, którego auto-rami są wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Tematy : wychowanie, edukacja, media, reklama i psychologia na co dzień.

Claudia: miesięcznik dla nowoczesnej kobiety. Poradniczo-informacyjny – bogato ilustrowany.

Cogito: miesięcznik edukacyjno – kulturalno - społeczny dla młodzieży szkół średnich, poświęcający dużo miejsca sprawom przygotowania się do matury i egzaminów wstępnych na studia.

Cztery Kąty: miesięcznik poświęcony urządzaniu domów i ogrodów, zawie-ra projekty i aranżacje.

Dobre Rady: miesięcznik dla kobiet. Zawiera praktyczne porady odnośnie kuchni, zdrowia i urody.

Działkowiec: miesięcznik dla właścicieli małych ogrodów i działek, pełne po-rad, kolorowych zdjęć i odpowiedzi na listy czytelników.

Dziennik - Polska – Świat – Europa: dziennik o charakterze ogólnopol-skim. Zawiera dodatki tematyczne pod nazwą: „Praca”, „Podróże”, „Tygodnik ide-i: Europa”, „Dziennik Finansowy”.

Dziennik Ustaw: wybór aktów prawnych ( ustawy, rozporządzenia).

Ekoświat: miesięcznik niezbędny dla każdego nauczyciela prowadzącego szkolną lub przedszkolną edukację ekologiczną.

Film: miesięcznik dla wszystkich. Tematyka : film w kinie, telewizji i na wideo. Omówienie najnowszych pre-mier, recenzje, życie i sylwetki gwiazd.

Focus: miesięcznik popularno-naukowy podejmujący ciekawe tematy z dziedziny techniki, historii, nauki, podane dostępnym językiem dla wszyst-kich.

Forbers: miesięcznik o tematyce politycznej i gospodarczej.

Gazeta Olsztyńska: dziennik, poświęcony wydarzeniom w regionie Warmii i Mazur. Zawiera dodatki pt.: „Automania”, „Dom i My”, „Drobniak”, ”Gazeta Gospodarcza”, „Gazeta Sportowa”, „Głos Olecka”, „Reporter”.

Gazeta Wyborcza: dziennik ogólnopolski z dodatkami pod nazwą : „Doda-tek regionalny Gazety Wyborczej - Olsztyn”, „Duży Format”, ”Sport”, „Praca”, „Turystyka”, ”Komunikaty”, „Wysokie Obcasy”

Gazeta Współczesna: dziennik, poświęcony wydarzeniom w regionie Podla-sia. Zawiera dodatki : „Kramik ogłoszeniowy”, ”Kramik mazurski”, „Dom i wnętrza”, „Sport”, „Auto gazeta”, „Kramik z pracą”,”Agro”

Komputer świat: dwutygodnik skierowany zarówno do początkujących jak i zaawansowanych użytkowników komputera. Jest źródłem przystępnej wiedzy na temat szeroko rozumianej techniki multimedialnej.

Kwietnik: miesięcznik dla miłośników kwiatów i ogrodów – tych dużych i tych małych, urządzonych na parapetach i balkonach.

Karta: czasopismo o tematyce historycznej. Zawiera artykuły wydarzeń z II wojny światowej jak i zdarzeń powojen-nych.

Kulturystyka i Fitness – Sport dla wszystkich: miesięcznik dla wszystkich, którzy dbają o swoja kondycję fizyczną.

Literatura na Świecie: kwartalnik ukazujący wszystko, co ze współczesnej literatury światowej warto znać.

Mój Piękny Ogród: miesięcznik ogrodniczy przeznaczony dla miłośników kwiatów, krzewów, drzew, ogrodów i działek.

Mówią Wieki: miesięcznik historyczny popularyzujący historię Polski.

Mamo To Ja: miesięcznik nowoczesnych rodziców. Porady, informacje związane z planowaniem rodziny, ciążą i wychowaniem dzieci w wieku od 0 - 4 lat.

National Geographic: miesięcznik : turystyka, wypoczynek, przewodnik i reportaże o najpiękniejszych zakątkach na świecie.

Newsweek: tygodnik opiniotwórczy, społeczno- polityczny na świecie.

Nowe Książki: miesięcznik dla miłośników książek, bibliotekarzy, wydaw-ców, księgarzy. Prezentuje publicystykę oraz informacje o książkach i ruchu wydawniczym.

Parki Narodowe: kwartalnik poświęcony ochronie środowiska i ekologii. Zawiera też charakterystykę poszczególnych parków narodowych i rezerwa-tów przyrody w Polsce i na świecie.

PC Format: miesięcznik o tematyce komputerowej. Zawiera praktyczne porady, nowości techniki komputerowej oraz programy na CD.

Perspektywy: miesięcznik adresowany do uczniów szkół średnich, studen-tów oraz rodziców chcących pomóc dzieciom w planowaniu kariery zawo-dowej.

Podróże: miesięcznik turystyczny dla wszystkich, którzy interesują się podróżami, ludzi aktywnych, ciekawych świata, otwartych wobec rzeczy no-wych.

Polityka: tygodnik społeczno- polityczny. Zawiera problematykę gospodarczą, kulturalną, historyczną i naukową.

Popcorn: miesięcznik kolorowy o tematyce muzycznej dla młodzieży. Zawiera wszelkie nowości ze świata muzycznego, dużo plakatów sławnych osób i zespołów muzycznych.

Poradnik Bibliotekarza: miesięcznik instrukcyjno – metodyczny adreso-wany do najliczniejszej w kraju grupy bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych.

Poradnik Domowy: miesięcznik dla kobiet – porady, przepisy, moda, zdrowie i uroda.

Przegląd: opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny zawierający wni-kliwe komentarze znanych publicystów, wywiady, reportaże, a także liczne teksty na temat kultury.

Przekrój: ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalnych, kształtujący styl życia inteligentnych Polaków.

Przyjaciółka: nowoczesny tygodnik dla kobiet zawierający porady kosmetyczne, zdrowotne i kulinarne, informacje ze świata, wywiady, reportaże oraz program TV.

Przyroda Polska: miesięcznik o ochronie przyrody w Polsce i na świecie, bogato ilustrowany zdjęciami przyrodniczymi.

Rzeczpospolita: dziennik o charakterze ogólnoinformacyjnym. Oferuje najlepszy serwis prawno-ekonomiczny. Publikuje wnikliwe analizy zjawisk politycznych, społecznych i gospodarczych. Zawiera dodatek tematyczny po nazwą ”Dobra Firma”.

Samo Zdrowie: kolorowy miesięcznik poświęcony szeroko rozumianemu zdrowiu od psychicznego i fizycznego poprzez medycynę niekonwencjonalną, porady kosmetyczne, po zdrową żywność i sport.

Świat Nauki: miesięcznik popularno-naukowy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach.

Teraz Rock: miesięcznik poświęcony muzyce rockowej. Znajdziemy informacje dotyczące wydarzeń muzycznych w kraju i na świecie. Tygodnik Powszechny: katolickie pismo społeczno- kulturalne. Tematyka: życie współczesnego kościoła, polityka i kultura. Zawiera cykliczny dodatek pt. ”Książki w tygodniu”

Tulipan: kwartalnik dla osób związanych z chorobą Parkinsona.
W bibliotece znajdują się również numery archiwalne od 2005 r.

Twój Styl: miesięcznik dla pań. Problemy społeczno-obyczajowe, kobieta w kraju i na świecie, stosunki międzyludzkie, moda, uroda, zdrowie i savoir vivre.

Victor Gimnazjalista: miesięcznik dla młodzieży o charakterze eduka-cyjnym.

Viva!: dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata z koronowanymi głowami, ekskluzywne wywiady ze sławnymi ludźmi. Podróże do najdalszych zakątków świata, najnowsze trendy, wykwintna kuchnia.

Wiedza i Życie: miesięcznik popularno-naukowy i edukacyjny.

Wprost: tygodnik informacyjny. Znany jest z publikowanej regularnie listy 100 najbogatszych Polaków, rankingu szkół wyższych oraz przyznaniu co roku tytułu Człowieka Roku i Nagród Kisiela.

Zwierciadło: miesięcznik dla kobiet, który oprócz mody i urody zainteresowane są też psychologicznymi aspektami życia. Ciekawe artykuły i stałe rubryki.