Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania autorskie - Spotkania 2006

31 marca - Bogusław Marek Borawski

>> 31 marca - Bogusław Marek Borawski

31 marca 2006 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się, w ramach cyklu spotkań autorskich z twórcami związanymi z Ziemią Olecką, spotkanie z panem Bogusławem Markiem Borawskim.

Licznie zgromadzona na spotkaniu młodzież licealna z bardzo dużym zainteresowaniem wysłuchała twórcy. Pan Marek opowiadał nie tylko na temat własnej twórczości, przybliżył też młodym ludziom bogactwo życia kulturalno-literackiego Olecka lat osiemdziesiątych. Jest przecież od wielu lat związany ze środowiskiem artystycznym naszego miasta, należał do grupy poetyckiej „Legary”, współtworzył Amatorską Grupę Teatralną. Na dorobek literacki Marka Borawskiego składają się: tomik poezji pt. „Noce za nas nie śpią”, artykuły i opowiadania publikowane na łamach „Krajobrazów” i „Warmii i Mazur” oraz powieść wydana w 2005 pt. „Tęcza”. O jego utworach można powiedzieć, że wykraczają poza łatwą, szybką lekturę, starają się opisać złożoność ludzkiej egzystencji. Autor nie opisuje, ale przywołuje określone fragmenty rzeczywistości.

Przybyła młodzież miała okazję posłuchać autorskiej interpretacji twórczości: wierszy oraz fragmentów prozy. Poznaliśmy też niektóre tajniki warsztatu pisarskiego.

Zachęceni czytanymi fragmentami chcielibyśmy sięgnąć po całość, niestety, książki nie ma już w sprzedaży - cały nakład został wyczerpany.


galeria

26 kwietnia - Grzegorz Kasdepke

>> 26 kwietnia - Grzegorz Kasdepke

26 kwietnia 2006 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke - autorem bajek, baśni i opowiadań dla dzieci, dziennikarzem i scenarzystą, laureatem wielu prestiżowych nagród. Pan Grzegorz, z uśmiechem na ustach i ze świeżym zapasem sił, stoczył zwycięską bitwę ze swoimi małoletnimi wielbicielami. W sposób lekki i dowcipny omówił swoje dotychczasowe książki, szczególną uwagę poświęcił pozycji Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci, gdzie dydaktyzm zręcznie pokrywa duża dawka humoru.

Po zakończeniu spotkania ustawiła się kolejka chętnych po autografy. Każdy chciał mieć dedykację w swojej ulubionej książce czy pamiętniku. Pracownicy biblioteki miejskiej składają podziękowania dla pań bibliotekarek ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 za rozpropagowanie imprezy wśród uczniów.


galeria

15 listopada - Zbigniew Dmitroca

>> 15 listopada - Zbigniew Dmitroca

Zbigniew Dmitroca, poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg. Urodzony w 1962 r. w Niewirkowie na Zamojszczyźnie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował, przeważnie polonistykę,  na uniwersytetach w Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu.   Pisze książki dla dzieci, ale także jest autorem tekstów piosenek teatralnych, kabaretowych i popularnych oraz sztuk dla dzieci. Ponadto zdobył uznanie jako tłumacz literatury rosyjskiej.
Jeśli ktoś szuka wierszy dla przedszkolaków lub dla dzieci nieco od nich starszych, powinien zwrócić uwagę na okazałe i ładnie wydane tomy Zbigniewa Dmitrocy.
Są to zbiory wierszowanych bajek w tonacji pogodnej, przyjaznej wszelkim istotom, ubarwione akcentami żartobliwej satyry. Autor stwarza ruchliwy i barwny światek alegorycznych zwierzątek, którego bohaterowie przeżywają nowe dla nich sytuacje i próbują się w różny sposób z nimi uporać.
Bajarz Dmitroca jest bajarzem współczesnym, świadomym możliwości, zasad i dorobku obranej konwencji. Morał, z tą konwencją związany, nie przybiera wiec w jego wierszach formy pouczenia, kryje się miedzy wersami, bawi się z czytelnikiem w chowanego, pozwala się szukać i z rozbawieniem znajdować.

18 marca - Grażyna Serafin

>> 18 marca - Grażyna Serafin

Spotkanie autorskie z Grażyną Serafin odbędzie się 18 marca (wtorek) o godz. 9.00 w sali budynku AGT przy ul. Partyzantów 2.
Podczas spotkania autorka będzie czytać swoje bajki i rozdawać autografy. Możliwe też będzie zakupienie książeczki “Za siódmą chmurką”.
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa, interesująca pozycja, która może zainteresować nie tylko dzieci, ale także opiekunki, przedszkolanki, nauczycieli wychowania początkowego, a przede wszystkim rodziców naszych milusińskich.
“Za siódmą chmurką” autorstwa Grażyny Serafin - bo o tej pozycji mowa - to czarująca, urzekająca, wdzięczna, ciepła i pełna humoru książeczka zawierająca zbiór kilkudziesięciu bajeczek dla dzieci. Warto wskazać, że bajeczki te to nie opowiadania o złej wróżce, krasnoludkach czy królewnach. “Za siódmą chmurką” to rozmowy kubka z garnkiem, poszeptywania kaloszy, historia o smoczku i wiele innych sytuacji, w których codziennie używane przez dzieci przedmioty ożywają. W tej samej mierze, jak zabawne pomysły Autorki na historyjki “z życia wzięte”, o sukcesie “Za siódmą chmurką” zadecyduje również z pewnością lekkie pióro i czarujący styl pisania Grażyny Serafin. Bajeczki uzupełniają kolorowe, uśmiechające się do dzieci ilustracje, dodające ciepła i uroku całości.
“Za siódmą chmurką” będzie z pewnością bestsellerem na polskim rynku literatury dziecięcej.
galeria