Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2018

19 października - wystawa

>> 19 października - wystawa "Nikifor i prymitywiści"

godz. 18:15, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

PRYMITYWIŚCI

Prymitywizm inaczej zwany sztuką naiwną wywodzi się często z kultury ludowej .To obrazy tworzone przede wszystkim przez amatorów, samouków, a także osoby niepełnosprawne umysłowo , lub z problemami psychicznymi. Taki rodzaj sztuki pojawił się pod koniec XIX wieku we Francji. Zyskał on popularność ponieważ sztuka ta była prosta i intuicyjna, pełna kolorów i dbałości o szczegóły, czasem dziecięcego spojrzenia. Sztuka naiwna to sztuka wypływająca z wnętrza artysty, który nie wymyśla tematów, ale maluje to, co go otacza. Do głównych tematów obrazów prymitywizmu zalicza się magiczny i fantastyczny świat, w którym znajdują się pewne symbole i detale. To co charakteryzuje te sztukę to niepowtarzalność, indywidualność i wyjątkowość. Wystawa obejmuje 80 prac artystów nieprofesjonalnych .To Oscar de Mejo, Jack Savitsky -USA, Jovan Obican- Chorwacja, Henri Rousseau, Gerard Lapagesse-Francja, Vincent Haddelsey-Anglia, Nikifor, Henryk Żarski, Przemysław Kiebzak, Helena Iwaszkiewicz-Polska, Hans Belin- Szwecja, Ilhami Sezen -Turcja. Na wystawę składają się akwarele, pastele, rysunki, akwaforty, litografie, serigrafie i rzeźby.

Tu możesz obejrzeć fotografie - Wystawa "Nikifor i Prymitywiści" (19.10.2018 r.)

14  września - Wernisaż wystawy Ireny Bożeny Kopiczko

>> 14 września - Wernisaż wystawy Ireny Bożeny Kopiczko

godz. 17:00, Galeria A. Legusa, I piętro ROK "MG"

Irena Bożenna Kopiczko - urodzona w historycznym, warmińskim mieście Reszel w 1957 r. Mieszkanka Olecka od 1980 r. Ukończyła studia pedagogiczne i podjęła pracę w oleckich placówkach oświatowych. Jednak jej pasją okazała się praca związana z hodowlą roślin ozdobnych oraz projektowanie terenów zieleni. Jest autorką projektów zieleni między innymi:
- w parku w centrum miasta,
- parku przy dworcu,
- parku po starej targowicy,
- rond,
- parku przy szpitalu,
- skwerów przy ośrodku zdrowia,
- skweru przy ul. Kolejowej,
- skweru przy ulicy Grunwaldzkiej,
- przy skateparku nad jeziorem,
- przy nowym cmentarzu,
- przy Bibliotece Powiatowej,
- wokół ratusza,
- przy kościołach,
- przy stadionie
- na Podkowie przy Siejniku,
a także wielu innych poza terenem Olecka.
Pisze wiersze. Zadebiutowała tomikiem „Taniec czasu”, występując na wieczorze autorskim z cyklu „Poeci są wśród nas” organizowanym przez Bibliotekę Powiatową.
Maluje obrazy, przelewając na płótno swoje emocje i wizje. Tematyka prac obejmuje wodę, ziemię, niebo. Jednak ulubionym tematem są portrety kobiet. Podróże wiąże z pasją poznawania historycznych budowli, historycznych ogrodów, oraz zbiorów muzealnych.
Wystawa dostępna dla odwiedzających do 15.10.2018, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:0
galeria

20 lipca - otwarcie wystawy Marca Chagalla

>> 20 lipca - otwarcie wystawy Marca Chagalla

godz. 18:00, „Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa”, I piętro budynek ROK MG.
Ekspozycja dostępna do 29 sierpnia (środa), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zbiory z kolekcji Pana Dariusza Matyjasa.
Chagall Marc (1887-1985), francuski malarz, grafik, scenograf, ilustrator pochodzenia żydowsko-rosyjskiego, zaliczany do kręgu malarzy École de Paris. Studiował w Petersburgu. W 1910-14 w Paryżu, gdzie uległ wpływom kubizmu, nawiązał przyjaźń z awangardowymi poetami i malarzami. W 1914 w Berlinie miał pierwszą samodzielną wystawę i wywarł wpływ na niemieckich ekspresjonistów. W czasie rewolucji w 1917 był komisarzem sztuk pięknych w Witebsku, gdzie założył Akademię Malarską. Od 1922 w Paryżu. W 1941-47 w USA. Od 1948 na stałe we Francji.
Całe życie podejmował tematy z czasów swojego dzieciństwa i młodości w Witebsku, zaczerpnięte z obrzędów i zwyczajów żydowskich i życia rosyjskiego ludu. Często malował liryczne sceny miłosne. Już we wczesnych obrazach pojawiają się charakterystyczne cechy jego stylu, jak ekspresyjny kolor, naruszanie proporcji i zestawianie elementów świata realnego w nierealne układy (Czerwony akt 1908). Około 1911 posługując się językiem poetyckiej metafory i zacierając granicę między światem realnym a fantastycznym stworzył własny indywidualny styl. W jego sztuce można odnaleźć elementy symbolizmu i ekspresjonizmu. Baśniowa atmosfera jego obrazów zapowiadała surrealizm.
Charakterystycznymi środkami wyrazu jego malarstwa są miękka i płynna deformacja kształtów, ekspresyjny koloryt z przewagą żywych czerwieni, błękitów i zieleni oraz nastrój dziwności i fantastyczności (Ja i wieś 1911,Skrzypek 1912-1913, Zakochani nad miastem 1915, Przechadzka 1917,Linoskoczka 1930, Kochankowie w bzach 1931, Ulica zakochanych 1939).
W czasie II wojny światowej w jego obrazach dominowała nuta smutku i rozpaczy, a koloryt stał się ciemniejszy (Czerwony kogut 1940, Żongler1943). Po wojnie koloryt znowu się rozjaśnił i wrócił dawny pogodny nastrój (Kwiaty nad Paryżem 1967).
Był on jednym z najwybitniejszych współczesnych grafików (akwaforty do Martwych dusz N. Gogola 1923-27, Bajek J. de La Fontaine’a 1927-31, Biblii1931-55). Zajmował się także scenografią (kostiumy do baletów: Aleko1942), Ognisty ptak 1945), ceramiką, rzeźbą, witrażownictwem (witraże do katedry w Reims 1974) i malarstwem monumentalnym (plafon w operze w Paryżu).
galeria

8 czerwca - Wernisaż wystawy - Michał Dzikowski

>> 8 czerwca - Wernisaż wystawy - Michał Dzikowski

godz. 18:00, Galeria prawdziwej Sztuki im. A. Legusa, Plac Wolności 22

... Autor wyraża tam swój podziw
Dla dnia letniego i przyrody,
Oświadcza, że po polu chodzi
Ubóstwia łąki i ogrody...
Julian Tuwim „Kwiaty polskie”

W rodzinie mówiono o mnie, że właściwie od kołyski wykazywałem zdolności artystyczne. Pierwsze moje rzeźby powstawały już w przedszkolu. Rysunki o różnorodnej tematyce tworzyłem już w szkole podstawowej. Na malarstwo przyszedł czas później, choć z wykształcenia jestem tzw. budowlańcem z uprawnieniami. Dopiero na emeryturze chwyciłem za pędzel i w ten sposób zrealizowałem swoje marzenia z dawnych... , dawnych... lat.
Moje hobby te malarstwo, rzeźbiarstwo, wędkarstwo, gra w szachy i tenis stołowy. Moja pasja to malowanie. Maluję głównie farbami olejnymi, akrylowymi i pastelami. Rysuję również piórkiem i tuszem.
Moje obrazy są pełne ciepła, ożywią i upiększą każde wnętrze. Wykonuję też rzeźby i płaskorzeźby drewniane, również płaskorzeźby wypalarką do drewna. Stworzony przeze mnie herb Gminy Swiętajno, umieszczony przed budynkiem Urzędu Gminy, z godnością wita wszystkich ludzi odwiedzających ten Urząd. Rzeźba drewnianego klucza zaś stała się symbolem otwarcia wybudowanej w 2013 roku, długo wyczekiwanej w tutejszym środowisku, sali gimnastycznej przy Szkole w Świętajnie.
Uważam, że moja twórczość godnie reprezentuje środowisko, w którym żyję, w tym miejscowość Świętajno - gdzie mieszkam od około 8 lat, dokąd przybyłem z odległej i równie pięknej Łodzi.
W przeszłości wystawiałem swoje rzeźby i obrazy:
• w siedzibie Stowarzyszenia Kultury „Galeria” w Sokolnikach-Lesie w gminie Ozorków koło Łodzi (był to wernisaż wraz z innymi utalentowanymi członkami Stowarzyszenia, którego jestem członkiem);
• w 2011 roku w Olecku podczas Międzygminnego Święta Plonów,
• w 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie.
W Olecku zaprezentuję pejzaże i rzeźby przedstawiające świat mojej duszy.
Jedną z zalet bycia malarzem i rzeźbiarzem jest to, iż jego dom nie wygląda tak zupełnie normalnie. Dom ma swój klimat, jest inny. Mój dom jest pełen radości, kolorowy, lekko zwariowany i niepoukładany, ale nie można tu się nudzić. Obrazy nadają temu wnętrzu niesamowity nastrój. Nie wyobrażam sobie tutaj pustych ścian...
Tworzę, by poruszyć serca ludzi i pokazać co mi w duszy gra.

Zapraszam do odwiedzenia moich prac podczas wernisażu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazuty Garbate” od 8 czerwca do 16 lipca 2018 roku
Michał Dzikowski
galeria

27 kwietnia - wernisaż wystawy rysunku

>> 27 kwietnia - wernisaż wystawy rysunku

godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

Grupa GRAFIT oraz instruktor plastyki Zofia Kardel zapraszają na wernisaż wystawy rysunku.
Grupa GRAFIT, została założona trzy lata temu przez instruktora plastyki Zofię Kardel w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Początkowym założeniem było przeprowadzenie jednorazowego kursu rysowania od podstaw. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały przekształcone w cykliczne spotkania.
Grupa od początku istnienia zmieniała swój skład. Obecnie tworzy ją 7 osób: Hanna Dziokan, Aleksandra Urbanowicz, Dawini Dürschlag, Weronika Klepacka, Andżelika Kowalewska, Julia Bogdan oraz Aleksandra Sienkiewicz. To uczennice różnych szkół z Olecka i Świętajna w wieku 11-16 lat.
Najstarsze dziewczyny - Weronika (jest z nami już drugi rok) i Andżelika - właśnie kończą gimnazjum i wybierają się do Liceum Plastycznego w Supraślu. Na zajęciach szkoliły się do egzaminu, jak również gromadziły prace do portfolio.
Wystawa to zbiór ponad 100 prac wykonanych ołówkiem. Oprócz tegorocznej siódemki będziemy mogli zobaczyć rysunki zeszłorocznych uczestników: Martyny i Agaty Kuciun oraz Pauliny Ulińskiej i Izabeli Kalinowskiej.
Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie 27 kwietnia o godzinie 18:00 do Galerii Prawdziwej Sztuki imienia Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 8-17:00 do 5 czerwca br. Zapraszamy serdecznie.

1 2 >>