Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2005

styczeń 2005  Karolina Śnieżyńska

>> styczeń 2005 Karolina Śnieżyńska

Czy świat może być piękny i tajemniczy zarazem? Czy odkrywanie tajemniczości może wiązać się z lękiem? Karolina Śnieżyńska. przedstawia nam świat na poły bajeczny, zachwycająco kolorowy i tajemniczy zarazem. Jest to podróż poznawcza, którą odkryje znawca historii sztuki. Artystkę pasjonują różnego rodzaju opowieści i doznania twórcze. Aluzje do tradycji i kierunków malarskich czasami są tylko lekko zaznaczone, a czasami wprost przywołują obrazy już namalowane. Ale nie ma nic w tym malarstwie z naśladownictwa. Jest to polemika z zastanym stwierdzeniem, skrótem malarskim czy tylko barwą.

Karolina Śnieżyńska idzie w swym malarstwie ku symbolizmowi. Za przykład można tutaj podać autoportrety: dziewczyna „z motylem” i kobieta „z księżycem”. Tworząc portrety stosuje jako główny środek wyrazu walor, ale już tło to wielkie mało zróżnicowane plamy. Jasna różowawa poświata wypełniająca prawie całą powierzchnię autoportretu „dziewczyny z motylem” może symbolizuje poznanie, które postać z portretu jeszcze czeka.

Martwe natury namalowane przez Karolinę Śnieżyńską są odrębną dziedziną. Jak wiele można wyrazić malując takie zdawałoby się szkolne wprawki, widać na tej wystawie. Martwa natura zaczyna u artystki tworzyć jakby odrębne zjawisko malarskie. Tajemniczość i symboliczny wydźwięk przedmiotów, na pierwszy rzut oka przypadkowo zestawionych, pobudza wyobraźnię. Szukając w szczegółach ukrytego sensu wchodzi się do świata bardzo otwartego i ciepłego.

Tak jak wspomniałem na początku, obrazy Karoliny to polemika z historią. Patrząc na obraz „Dzieciństwo i młodość” czuję zrazem filozofię Klimta, jak i rozedrganie barwy Mehoffera. Patrząc na „Autoportret” (z motylem) widzę nawiązanie do Gauguin’a.

Artystka w swych obrazach stara się wyprzedzić czas, w którym żyje. Nadaje swym autoportretom dorosłe rysy. I nie jest to wcale wina źle padającego światła. To jest po prostu dążenie do zdobycia doświadczenia, do ogarnięcia jeszcze większej wiedzy i harmonii z tym, co jej malarstwo tworzy.

Jeszcze jedno! Pisząc o wystawach i prezentowanych tam obrazach nie powinno pisać się o pięknie, ale tutaj... Przepięknym obrazem jest „Dzieciństwo i młodość”. Obraz to podwójny portret dwojga dziewcząt. Pełen tajemnic ogród jak u Mehoffera otwiera przed widzem podwoje i zachęca do poznawania jego tajemnic. Prawie czuje zapach kwiatów, którymi z zamkniętymi oczyma zachwyca się jedna z dziewcząt. Kwiaty zaś jak motyle fruwają po zielonym, rozdygotanym ogrodzie. Przymglone światło płynie ze wszystkich stron. Kwiaty są jak fruwające anioły. Malarstwo Karoliny Śnieżyńskiej jest wybitnie dekoracyjne. Nie znaczy to wcale, że łatwe. Sposób tworzenia obrazu podoba się i jest akceptowany bez wyjątku przez wszystkich. Ale, jeszcze raz podkreślam, nie jest to malarstwo łatwe. Artystka idąc w kierunku symbolizmu i dysponując wyrafinowanymi środkami ekspresji i wybitnym warsztatem może powiedzieć wiele w swoich przedstawieniach. Trzeba tylko te ukryte treści odgadnąć. I to jest największe bogactwo malarstwa i każdej sztuki. Polecam Państwu tę bardzo ciekawą wystawę.

Bogusław M. Borawski


luty 2005

>> luty 2005 "LOT"

Wideo instalacja Jarosława Jasińskiego i Tadeusza Krzywickiego

Wernisaż Jarosława Jasińskiego i Tadeusza Krzywickiego


galeria

marzec 2005  Tomasz Kosiorowski

>> marzec 2005 Tomasz Kosiorowski

I wizyta Jana Pawła II w Polsce

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski miała miejsce w 1979 roku i trwała od 2 do 10 czerwca. Wizyta ta przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia”, co oznacza „Raduj się Polsko – Matko Moja”. Papież odwiedził swój rodzinny kraj w okresie, gdy w Polsce rządził komunizm. Dlatego też, Jego słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi” jakby obudziły społeczeństwo Polskie z kilkudziesięcioletniego uśpienia w owym komunizmie.


maj 2005

>> maj 2005 "Nosy"

A ty, co masz taki nos? Jesteś z miasta Nosów?” Nos, niuch, kulfon, nosek, noseczek, truskawka, kartofel, kicha, trąba – i jeszcze pewnie tysiące innych określeń, porównań itp. skojarzeń może określać to co jest ozdobą naszej twarzy. Tym razem stało się również tematem twórczości plastycznej, tematem wrażliwej komunikacji między twórcą, a jego otoczeniem. Zdawałoby się, że temat jest niezwykle realistyczny, wręcz anatomiczny i dokładny, a jednak stało się inaczej.

Czasami samo przygotowywanie wystawy jest sztuką. Pomysł i jej aranżacja stają się integralną częścią wystawianych prac. Tak tez stało się z wystawą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pt. NOSY „A ty, co masz taki nos?

Jesteś z miasta Nosów?”

Nos, niuch, kulfon, nosek, noseczek, truskawka, kartofel, kicha, trąba – i jeszcze pewnie tysiące innych określeń, porównań itp. skojarzeń może określać to co jest ozdobą naszej twarzy. Tym razem stało się również tematem twórczości plastycznej, tematem wrażliwej komunikacji między twórcą, a jego otoczeniem.

Zdawałoby się, że temat jest niezwykle realistyczny, wręcz anatomiczny i dokładny, a jednak stało się inaczej. Część z przedstawionych prac taka jest w szczególności, ale też niektóre ocierają się o abstrakcję podobną do rzeźb Moora lub są dywagacją daleko odbiegającą od tematu przedstawiania tej części ludzkiej anatomii.

Niemniej wystawa urzeka. Czyni to wspaniała aranżacja, wykorzystanie przestrzeni oraz wprowadzenie do tej prezentacji bardzo intymnych fotograficznych portretów wystawiających osób autorstwa Zbigniewa Dardy. Portrety te to bardzo ważny element tej wystawy. Określają one twórców, tworzą nastrój. Są bardzo intymne, jak już wspomniałem, a piszę o tym po raz drugi, bo bardzo rzadko udaje się uzyskać taki efekt tworząc masywną, kolorową fotografię w scenerii plenerowej.

Na wystawie tej część ekspozycji stanowią rysunki ołówkiem i tuszem, akwarele i oleje. Szczególnie akwarele z farbą kładzioną jak tempera urzekają. Prostota, brak zawiłości, lekko podany temat – to największe walory tych przedstawień.

Na uwagę zasługuje katalog wystawy zaaranżowany przez Zbigniewa Terepkę. Tam również zostały wykorzystane zdjęcia Z. Dardy.


galeria

kwiecień 2005  Komiks

>> kwiecień 2005 Komiks

Wystawa komiksów publikowanych w niezależnym wydawnictwie „Kultura Gniewu”. Można było zobaczyć m.in. Kultowe komiksy „Gawrona” Gawronowicza i Krystiana Rosińskiego, Jakuba Rebelki (Dr Bryan), Dariusza „Pały” Palinowskiego, Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka i wielu innych.

Dariusz Pała Palinowski

Poczęty i urodzony w Lublinie pod punkowym datownikiem '69. Znak zodiaku: Skorpion. Lata dzieciństwa spędzone w miłej atmosferze. Pierwsza wystawa prac nakręcona w przedszkolu. Zainteresowania wszechstronne, z przyczyn czasowych niewykonywane. Nie boi się śmierci, ale kocha życie. Fascynat szokerskiej sztuki punkrocka. Skurwiel, egoista, indywidualista, chaosboy, esteta i wcielony Lucyfer. Obecnie przebywa w Anglii.

Publikacje komiksowe: W latach 1989-95 fanzin „Zakazany Owoc” wydawany samodzielnie przez autora (razem 5 numerów), „Zakazany Owoc” ­ antologia (kultura gniewu 2000), „Niezwykłe przygody Braci Kowalskich” (I-sze wydanie Fanzin 1996, II-gie wydanie kultura gniewu 2003).

Krzysztof Prosiak Owedyk

Urodzony w roku 1971, absolwent liceum plastycznego w Katowicach. Najbardziej płodny rysownik III obiegu. W roku 1990 wpadł na pomysł, że zaistnieje na szerszym forum i zaczął wydawać art zine’a o nazwie „Prosiaczek”. W roku 1994, zdobył główną nagrodę w konkursie krakowskim na komiks inspirowany literaturą. Publikacje komiksowe: W latach 1990-99 fanzin „Prosiacek” wydawany samodzielnie przez autora (Prosiacek Publishing, razem 8 numerów), „Prosiacek 1, 2, 3 + 4” (Pasażer 1998), „Prosiacek 1, 2, 3, 4 + 6” (Pasażer 2000), „Ósma czara” (I-sze wydanie Prosiacek Publishing 1994, II-gie wydanie Pasażer 1999), „Ratboy ­ Pierwsza krew, Wet za wet” (Pasażer 1999), „Blixa i Żorżeta I” (Pasażer 1999), „Blixa i Żorżeta II” (Pasażer 2000), „Blixa i Żorżeta III” (Pasażer 2003), „Objawienia i omamy” pierwszy tom cyklu „Cierń w koronie” (kultura gniewu 2003), „Bajki Urłałckie” (kultura gniewu 2003), w przygotowaniu „Klucz” drugi tom cyklu „Cierń w koronie” (kultura gniewu).

Ryszard Dąbrowski

Urodził się w 1968 roku. Jest absolwentem wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Publikował swoje prace komiksowe w „AQQ”, „Produkcie”, „Arenie Komiks” oraz magazynie „Obywatel”.

Publikacje komiksowe: „Likwidator” (Lagart 1995), „Likwidator ­ Trylogia” (kultura gniewu 2001), „Likwidator ­ Krwawy Rajd” (Zielony Front 2003), „Likwidator ­ Decydujące starcie i pozostałe epizody” (Pasażer 2003), „Redaktor Szwędak czyli Sztuka Wywiadu” (kultura gniewu 2003).

Janek Koza

Urodził się w 1970 roku. Jest absolwentem ASP we Wrocławiu. Zajmuje się filmem (m.in. animacje do filmu Szczepan i Irenka, wielokrotny udział w festiwalu WRO) i malarstwem. Jego prace komiksowe ukazują się w magazynie „Aktivist”. Publikacja komiksowa: „Erotyczne zwierzenia” (kultura gniewu 2003).

Jakub Rebelka

Urodził się w 1981 roku. Jest studentem gdańskiej ASP. Jego prace brały udział w wielu wystawach zarówno w Polsce (łódzkie Konwenty Komiksowe), jak i za granicą (Francja, Chorwacja, Kanada). Jest zdobywcą wielu nagród na łódzkich Konwentach Komiksu. Jego komiksy ukazywały się m.in. w: „AQQ", „Komiks Forum"., „Antologii Komiksu", „Czerwonym Karle". Publikacje komiksowe: „Doktor Bryan” (kultura gniewu/Zin Zin Press 2002), „Ballada o Edwardzie” do scenariusza Rafała Skarżyckiego (Graficon 2003).

Benedykt Szneider

Urodził się w 1982 roku. Jest studentem łódzkiej ASP. Od 1994 bierze udział w łódzkich Konwentach Komiksu, na których był kilkakrotnie nagradzany. Jego prace ukazywały się w magazynach: „AQQ", „Fenix", „Komiks Forum".

Publikacja komiksowa: „Diefenbach” (kultura gniewu/Zin Zin Press 2002).

Tomek Niewiadomski

Urodził się w 1971 roku. Studiował na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Publikował swoje rysunki w „Polityce", „Życiu Warszawy" oraz „Nowej Fantastyce" z którym to pismem związany jest od 1991 roku na łamach którego we wrześni 1994 roku narodził się jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów polskiego komiksu Ratman. Publikacja komiksowa: „Ratman ­ o obrotach dział niebieskich” (kultura gniewu 2003).

Krzysztof Gawron Gawronkiewicz

Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Rysuje ilustracje, komiksy, wykonuje projekty okładek. Jego prace publikowane były m.in. w: „Gazecie Wyborczej", „Playboyu", „Marie Claire", „Polityce", „Wprost", „Reader's digest". Wielokrotnie zdobywał nagrody Konwentów Komiksu w Łodzi, w tym Grand Prix w 1991 roku. Jego prace brały udział w wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laureat prestiżowej międzynarodowej nagrody w konkursie „Arte” i „Glenat” (komiks „Sen życia” do scenariusza Grzegorza Janusza).

Publikacje komiksowe: „Mikropolis ­ przewodnik turystyczny” (Siedmioróg 2001), „Mikropolis ­ moherowe sny” (Mandragora 2002). w przygotowaniu „Achtung Zelig!” (kultura gniewu/Zin Zin Press).

Krystian Rosiński

Urodzony w 1969 roku, w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Scenarzysta, dramaturg, myśliciel. Najbardziej tajemnicza postać polskiego komiksu. Scenarzysta komiksu Achtung Zelig!, nagrodzonego wieloma nagrodami na Konwencie Komiksów w Łodzi.

Sławomir Jezierski

Urodził się w 1963 roku, mieszka w Gdyni. Publikował m.in. w „Wieczorze Wybrzeża”, „Super Boom”, „Playboyu”. Ilustrator wielu książek oraz laureat wielu nagród zdobytych na łódzkich konwentach. Razem z Radosławem Kleczyńskim stworzył serię przygód „Kica Przystojniaka”. Publikacje komiksowe: „Alicja w Krainie Czarów” (Graf 1992), „Kic Przystojniak ­ Bestia znad Wisły” (kultura gniewu/Grafikon 2003).

Radosław Kleczyński

Urodził się w 1966 roku. Mieszka w Gdańsku. jest pisarzem, rysownikiem i scenarzystą. Należy do Gdańskiego Klubu Fantastyki. Był redaktorem naczelnym pisma „Claps", Jako scenarzysta komiksowy, stworzył postać Kica Przystojniaka i Vandala, jego prace publikowane były w magazynach „Super Boom", „AQQ", „Kelvin i Celsjusz", „Dziennik Bałtycki", „Fantastyka" i „Fenix". Publikacja komiksowa: „Kic Przystojniak ­ Bestia znad Wisły” (kultura gniewu/Grafikon 2003).

...kultura gniewu...
... to bardziej jednoosobowy projekt artystyczny, niż prawdziwe wydawnictwo. Złożone w 2000 roku przez Jarosława Składanka, wegana i estetę, którego celem była zamiana tkwiących w nim, negatywnych emocji w coś pozytywnego... zamiana gniewu w kulturę... wydawanie dziwnych komiksów...

Do tej pory kultura gniewu wydała już kilkanaście albumów, a w planach są już kolejne wydawnictwa...


galeria

1 2 >>