Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2008

grudzień 2008 - Vytautas Kaunas

>> grudzień 2008 - Vytautas Kaunas

Otwarcie wystawy - 5 grudnia, godz. 18:00

Vytautas Kaunas urodził się w 1958 w Šakiai na Litwie. Ukończył Szkołę Sztuki w Kownie i Akademię Sztuki w Wilnie.
Swoje prace wystawiał na Litwie, w Niemczech, Holandii, Czechach i Włoszech. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Jego prace ukazują niespokojnego i romantycznego ducha. Do ulubionych motywów artysty należą stare europejskie miasta, zwłaszcza Wilno, Florencja, Amsterdam i Praga. Harmonia rytmów i kolorów pokazuje bogactwo wyobraźni artysty. Tworzy on własną estetyczną przestrzeń, w której różnie rozmieszczone elementy reprezentują jego własne poglądy i uczucia. Stan świadomości artysty określa strukturę każdej kompozycji. Namalowany obraz zamienia się w znak, który pokazuje artystę jako doświadczonego malarza. Dwie rzeczy są ważne dla Vytautasa Kaunasa - szczerość i piękno.
galeria

lipiec 2008 - PLAKAT PRZYSTANKU OLECKO

>> lipiec 2008 - PLAKAT PRZYSTANKU OLECKO

Otwarcie wystawy - 21 lipca, godz. 17:00

W roku 2008 odbyła się jubileuszowa 15. edycja „Przystanku Olecko". W związku z tym organizatorzy postanowili zorganizować wystawę plakatu informującego o tej imprezie. W sumie powstało 15 plakatów w większości zaprojektowanych przez Zbigniewa Terepko.
galeria

czerwiec 2008 - VIDAS CIKANA

>> czerwiec 2008 - VIDAS CIKANA

Otwarcie wystawy - 13 czerwca, godz. 18.00

Vidas Cikana urodził się w 1956 roku. Od 13 roku życia zajmuje się rzeźbą w kamieniu i drewnie. Swoje prace wystawia od 1976 roku na litewskich i zagranicznych wystawach. Wykonał około 100 monumentalnych rzeźb z kamienia i 70 z drewna. Ponadto ponad 500 mniejszych prac z kamienia i drewna. Jego prace znajdują się w zbiorach w Szwecji, Norwegii, Polsce, Litwie i na Węgrzech.
Od kilku lat zajmuje się renowacją pałacu w Zypliai, w którym stworzył galerię oraz pracownie rzeźbiarską, ceramiczną i kowalską. Organizuje liczne plenery artystyczne.
Aldas Cikana – syn Vidasa – od najmłodszych lat, pod okiem ojca, zajmuje się rzeźbą. Studiuje informatykę w Kownie, a podczas pobytu w domu rzeźbi w kamieniu i drewnie.
galeria

maj 2008  -  EKSLIBRISY SIENKIEWICZOWSKIE

>> maj 2008 - EKSLIBRISY SIENKIEWICZOWSKIE

Otwarcie wystawy – 30 maja, godz. 10:00

Wystawa odbyła się w ramach XVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich.
Ekslibris, (łac. ex libris - z książek) - znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami), lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafik artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce.
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekslibris

maj 2008 - ZBIGNIEW MIERUŃSKI

>> maj 2008 - ZBIGNIEW MIERUŃSKI

Otwarcie wystawy – 2 maja, godz. 17:00

Zbigniew Mieruński urodził się w 1961 roku w Ełku. Mieszka w Gołdapi. Dyplom z malarstwa zdobył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1989 roku. W twórczości wykorzystuje różne techniki – od klasycznego rysunku i malarstwa, poprzez techniki mieszane na papierze i tworzenie obiektów z przedmiotów znalezionych, a skończywszy na grafice komputerowej i fotografii. W twórczości przeszukuje zakamarki własnej pamięci tworząc osobiste „albumy” wspomnień, wrażeń i ulotnych myśli. Inspiruje go własne życie, opowiadane historie rodzinne jego przodków, sytuacje uchwycone w pamięci, filmy i cytaty literackie. Nieobojętna jest też historia i dziedzictwo kulturowe Mazur – miejsca zamieszkania. Artysta wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Litwie, Rosji, Niemczech i USA.

galeria

1 2 >>