Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2016

2 grudnia - wystawa Teresy Kudrawiec i Jadwigi Wiśniewskiej

>> 2 grudnia - wystawa Teresy Kudrawiec i Jadwigi Wiśniewskiej

godz. 18:00 Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

„Nigdy nie bój się czegoś nowego. Pamiętaj - amatorzy zbudowali arkę, profesjonaliści Titanica”.
Korzystając z „wolności czasowej” po przejściu na emeryturę chwyciłam za pędzel. W en sposób zrealizowałam swoje marzenia z dawnych, dawnych lat. W liceum pedagogicznym lubiłam zajęcia plastyczne, interesowałam się malarstwem. Lata pracy pedagogicznej nie dawały przestrzeni czasowej na realizację marzeń. Moje amatorskie malowanie sprawia mi wiele radości, chociaż doskonale zdaję sobie sprawę z niedoskonałości warsztatowych. Życzę odwiedzającym wystawę miłych wrażeń.
Teresa Kudrawiec

Jadwiga Wiśniewska - nauczycielka-emerytka.
Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Augustowie i w systemie zaocznym Studium Nauczycielskie w Białymstoku oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w szkole podstawowej i w gimnazjum jako nauczycielka j. polskiego. Malarstwem pasjonowała się zawsze, ale ze względu na absorbująca pracę, wychowanie dzieci i opiekę nad wnukami nie miała na to czasu.
Od 16 lat jest na emeryturze, teraz wreszcie wolny czas poświęca swojej pasji.
galeria

21 października - wystawa prac Rafała Olbińskiego

>> 21 października - wystawa prac Rafała Olbińskiego

godz. 17:00, Galeria Prawdziwej sztuki im. Andrzeja Legusa

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 r. wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 r. udanie zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta - Kielc.
Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 r. jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.
galeria

22 lipca - Pablo Picasso -

>> 22 lipca - Pablo Picasso - "Grafika nieokiełznana"

Pablo Picasso - "Grafika nieokiełznana" godz. 17:00, Galeria Prawdziwej sztuki im. A. Legusa Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian min. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.
W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża - Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik - akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej tek, sygnowane przez artyste. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem raz kult aktu.. Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych, (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii , korridy . Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace które oglądać możemy na wystawie są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty. W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo „Verve Mourlot”. Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna - od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny Wojna i Pokój z 1954 roku jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.
Zobacz fotografie

galeria

4 czerwca - I Wystawa Modeli Redukcyjnych

>> 4 czerwca - I Wystawa Modeli Redukcyjnych

godz. 16:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”

Mamy zaszczyt zaprosić na ogłoszenie wyników i otwarcie I Wystawy Modeli Redukcyjnych o Puchar Delphi Yachts s.j., ZPU „Prawda” i Wydawnictwa „Wir”.
Organizatorzy
galeria

8 kwietnia 2016 r. - prelekcja i wernisaż prac Rifki Sameem

>> 8 kwietnia 2016 r. - prelekcja i wernisaż prac Rifki Sameem

godz. 17:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

Zapraszamy na prelekcję i wernisaż wystawy fotografii Pana Rifki Sameem - fotografika ze Sri Lanki.
Rifki Sameem urodził się w 1970 roku w Kolombo, na Sri Lance. Od roku 2006 prezentuje swoje prace na krajowych i międzynarodowych wystawach i konkursach fotograficznych, gdzie jego zdjęcia są regularnie nagradzane i publikowane.
Jest jednym z laureatów Międzynarodowego Konkursu Super Circuit organizowanego w Austrii, za zdjęcie ‘Between lovers’ (Gold Medal of Excellence, 2009).
Dużo podróżuje, szczególnie po krajach azjatyckich, skąd czerpie inspiracje do swoich prac. W swoich fotografiach stara się uwiecznić te ulotne momenty i zjawiska, które trwają tylko chwile i często są niezauważalne dla przypadkowego obserwatora. Główne kierunki jego zainteresowań to krajobrazy, dzika przyroda oraz ludzie z obszarów Azji.
Rifki Sameem mieszka i tworzy w Kolombo (Sri Lanka). Obecnie pracuje przy projektach obejmujących fotografię artystyczną na Sri Lance.
galeria

1 2 >>