Grupy

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Miejska Orkiestra Dęta - Aktualności

8-9 czerwca - Miejska Orkiestra Dęta na Litwie

>> 8-9 czerwca - Miejska Orkiestra Dęta na Litwie

W dniach 8-9 czerwca 2013 r., w rejonie kiejdańskim, w ramach Dni Kultury Polskiej w Kiejdanach odbył się XI Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”.
W XI Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy” wzięły udział:
- orkiestry dęte z Sejn, Pułtuska, Szumowa, Ciechanowiec, Dzietrzakowic, Orkiestra Kurpiowska z ZT (Lelis) oraz Miejska Orkiestra Dęta z Olecka,
- mażoretki z Dzietrzkowic, Pułtuska, Szumowa,
- zespoły pieśni i tańca: „Połoniny” (Rzeszów), „Jutrzenka” (Niemenczyn),
- chóry: „Pasjonata” (Olsztyn), „Concordia” (Dobre Miasto), „Gozdawa” (Raczki), „Jutrzenka” (Rezekne), Chór VEF (Ryga), „Kotwica” (Kowno) oraz „Issa” (Kiejdany).

Miejska Orkiestra Dęta z Olecka udała się tam na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków z Kiejdan na Litwie. Wyjechaliśmy w sobotę 8.06. o godz. 5 rano i już o 10 graliśmy na placu w Kiejdanach, gdzie popis miały wszystkie orkiestry. Po 20 minutowym koncercie orkiestry, zespoły taneczne i chóry ustawiły się do przemarszu i korowodem ruszyliśmy na rynek w Kiejdanach. Tam orkiestry grały na przemian, a na koniec wszystkie zespoły zagrały dwa marsze, przy czym jeden z marszy dyrygowałam osobiście (z tytułu - jak to określili moi koledzy kapelmistrzowie, że byłam rodzynkiem, jedną kobietą kapelmistrzem). Miałam też przyjemność dać wywiad dla Telewizji Litewskiej.
Po zagraniu marszów przez wszystkie orkiestry udaliśmy się na wystawę fotograficzną do
synagogi, a następnie na obiad. Po obiedzie ruszyliśmy do Krok - miejscowości położonej niedaleko Kiejdan, gdzie również miał miejsce przemarsz wszystkich zespołów, a następnie koncert w Ośrodku Kultury.
Pracowaliśmy bardzo intensywnie i byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z naszego pokazu od strony muzycznej i przemarszu. Po koncercie udaliśmy się na nocleg do miejscowości położonej 15 km od Kiejdan. O tyle jest to ważne, że pobudka na drugi
dzień musiała być wczesna, gdyż już o 6.15 naszego czasu, i od początku - śniadanie w Kiejdanach, wyjazd do Podbrzeża (kolebka powstania styczniowego), msza, na której
wraz z orkiestrą z Dzietrzkowic wykonaliśmy „Boże coś Polskę”. To było niesamowite. Po mszy - powrót do Kiejdan i tam, w malowniczym Parku, w amfiteatrze usytuowanym nad stawem, każda orkiestra i inne zespoły dawały soje popisy.
Orkiestranci wrócili bardzo zmęczeni ale zadowoleni. Na tle innych orkiestr wypadliśmy bardzo dobrze - mówię to z całą odpowiedzialnością.
Jeżeli chodzi o Kiejdany, jest to nieduże miasteczko, ale bardzo zadbane, a ludzie bardzo mili - przynajmniej Polacy. Otrzymaliśmy już zaproszenie na następny rok.
Muszę przyznać, że jest to bardzo duże przedsięwzięcie i nie mam pojęcia jak, ale w moim odczuciu organizatorom udało się to wszystko ogarnąć.
Weronika Kordowska
galeria

MOD zaprasza

>> MOD zaprasza

Miejska Orkiestra Dęta w strukturze ROK po reaktywacji działa od 2010 r. Funkcję kapelmistrza objęła Weronika Kordowska.
Członkowie orkiestry to entuzjaści gry na instrumentach dętych. Trzon zespołu stanowią absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. W przeciągu dwóch lat skład zespołu potroił się i jest w dalszym ciągu otwarty. Mile widziani są nowi członkowie, w szczególności amatorzy gry na instrumentach dętych blaszanych. Mimo niezbyt długiego okresu działania orkiestra ma na swoim koncie wiele zagranych koncertów.

Działalność koncertowa MOD w 2012 r:
Styczeń - Koncert Swiątecznej Pomocy - ROK
Luty - Koncert dla sympatyków orkiestry - ROK
Marzec - Koncert z okazji Dnia Kobiet - ROK
Kwiecień - Koncert dla Sybiraków - ZSLiZ 3 maj - Udział w uroczystościach miejskich, Przemarsz ulicami miasta,oprawa muzyczna przy składaniu kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz Koncert dla społeczności
25 maj - Koncert z okazji Dnia Matki - ROK
czerwiec - Koncert z okazji obchodów Dni Świętajna
14-16 sierpień - Koncerty dla Polonii na Litwie: w Podborzu,Solecznikach,Zubiszkach
Lipiec - Środowe koncerty dla społeczności - Plac wolności,miejska plaża
wrzesień - Koncert z okazji obchodów Święta Mleka - Giże wrzesień - Koncert z okazji dożynek
wrzesień - Koncert w Gąskach[uroczyste obchody 400 lecia szkolnictwa]
29-30 wrzesień - Obchody Święta Michała na Litwie - Koncerty dla Polonii na Litwie
9 listopad - Uroczyste otwarcie kompleksu sportowego przy udziale Prezydenta RP
10 listopad - Koncert muzyki patriotycznej - ROK
11 listopad - Udział w miejskich uroczystościach oprawa muzyczna w kościele podczas mszy, przemarsz ulicami Miasta ,opraw muzyczna przy składaniu kwiatów w miejscach pamięci narodowej
24 grudzień - oprawa muzyczna podczas pasterki - Kościół Podwyższenia Krzyża w Olecku

tel.kontaktowy 602462396
Weronika Kordowska - kapelmistrz