Kino

 

Ekobilet Kino Szkoła SKSiL PISF Sieć Polskich Kin Cyfrowych

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

KADR - Kadr 2014

Zimowy sen

>> Zimowy sen

"Zimowy sen" to ostatnia w tym roku filmowa propozycja, jaką zaprezentujemy na spotkaniu cyklu kina ambitnego KADR. Film w reżyserii Nuri Bilge Ceylan'a zdobył w tym roku Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a w 2015 będzie kandydatem do Oscara.

"Zimowy sen" to opowieść o Aydinie, emerytowanym aktorze, który prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. To studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Film przypomina rozpisany na akty dramat, albo ekranizację nieznanej powieści Czechowa lub Dostojewskiego. Mimo długości filmu recenzenci zapewniają, że w trakcie seansu w zimowy sen zapaść nie sposób.

KADR (Kino Ambitne Daje Radę), projekcja filmu "Zimowy sen", 18.12.2014 r. godz. 18:00, kino "Mazur" wstęp 10 zł.

Film Mama Xaviera Dolana

>> Film Mama Xaviera Dolana

Geniusz. Tak z pewnością można powiedzieć o młodym Kanadyjczyku Xavierze Dolanie. Człowiek wielu talentów. Reżyser, aktor, scenarzysta, czasem do swoich produkcji projektuje stroje. Przygodę z filmem zaczął w wieku 5 lat występem w telewizyjnym filmie "Misericorde". Jego debiut reżyserski - film "Zabiłem moją matkę", który nakręcił w wieku 20 lat, wywołał sensację na festiwalu w Cannes, zdobył trzy nagrody w kategorii kina niezależnego i artystycznego. Dziś jako 25-latek ma na swoim koncie 5 filmów. Najnowszy obraz "Mama", uhonorowany Nagrodą Jury na tegorocznym festiwalu w Cannes, w październiku wszedł na ekrany polskich kin. Zaprezentujemy go na kolejnym spotkaniu cyklu KADR (Kino Ambitne Daje Radę).

Film "Mama" to opowieść o owdowiałej kobiecie, samotnie wychowującej agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.

Kino Xaviera Dolana - jak pisze recenzent Michał Walkiewicz - jest sztuką flirtu z widzem, uwodzenia obrazem, oddziaływania na zmysły. Reżyser wie, jak pokazać na ekranie zapach, smak, dotyk, jest mistrzem rytmizowania ujęć i scen, a także inscenizacji – naszą uwagę rozdziela pomiędzy dźwięki, kształty, kolory i faktury. W "Mamie" idzie jednak o krok dalej – nie zadowala go tylko estetyczna satysfakcja widza, zależy mu również na jego intelektualnej sytości.

KADR (Kino Ambitne Daje Radę), film "Mama" w reżyserii Xaviera Dolana, 27.11.2014 r. godz. 19:00, kino "Mazur" wstęp 10 zł.

Zaginiona dziewczyna

>> Zaginiona dziewczyna

Po przeprowadzce Amy i Nick przeżywają kryzys. Gdy w dniu rocznicy ślubu kobieta znika bez śladu, jej mąż staje się głównym podejrzanym. Tak w jednym zdaniu można przedstawić zarys fabuły "Zaginionej Dziewczyny", naszej najnowszej propozycji KADRu - cyklu Kino Ambitne Daje Radę.

Film to nie tylko pieczołowicie skonstruowana intryga, to również wiwisekcja toksycznego związku małżonków, której możemy dokonać dzięki prowadzonej dwutorowo narracji.

Fincher - reżyser "Zodiaka" i "Social network" tym razem zrezygnował z wizualnych fajerwerków i charakterystycznej dla thrillerów przemocy. Postawił na posępny klimat, wzmocniony przez muzykę skomponowaną przez duet Reznor/Ross, sarkastyczny dowcip i skrojone na miarę kreacje aktorskie Bena Afflecka i Rosamundy Pike. "Zaginiona dziewczyna" to 149 minut dobrego kina, w trakcie seansu nie zauważycie upływu czasu.

KADR (Kino Ambitne Daje Radę), film "Zaginiona dziewczyna", 30.10.2014 r. godz. 19:00, kino "Mazur" wstęp 12 zł.

Stulatek,, który wyskoczył przez okno i zniknął

>> Stulatek,, który wyskoczył przez okno i zniknął

Stęskniliście się już za kinem ambitnym? Przyszykowaliśmy już kolejną, mocną dawkę. Dbając o ciągłe zaskakiwanie coraz większego grona widzów cyklu filmowego KADR, znowu zmieniamy stylistyczny front. Po lekkich, orzeźwiających krótkich metrażach i trudnym, zaangażowanym społecznie "Pogorzelisku", przyszedł czas na komedię. Czarną Komedię. Szwedzką.

"Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" to esencja skandynawskiego kina. Specyficzne, czarne poczucie humoru, wyjątkowy klimat, galeria osobliwości w roli głównej i czający się za każdym rogiem absurd.

A dokładniej? Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego, bo bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów osobliwej układanki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alberta Einsteina. Sensacyjna komedia pomyłek oraz przepisany ręką satyryka podręcznik do historii XX wieku - tak "Stulatka" streszcza recenzent Łukasz Muszyński.

KADR (Kino Ambitne Daje Radę), film "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął", 2.10.2014 r. godz. 19:00, wstęp 10 zł.

Dobre na lato

>> Dobre na lato

28 sierpnia, godz. 19:00, kino "Mazur", wstęp 10 zł

Pogodne, orzeźwiające, bogate w filmowe wartości odżywcze: krótkie filmy z tegorocznej selekcji Short Waves Festival. Spośród tytułów konkursowych wybraliśmy te z największą dawką humoru, zdrowego dystansu do rzeczywistości, a jednocześnie komentujące ją w swobodny i pouczający sposób. Wśród nich laureat publiczności konkursu Poznań Open: Sonda o kobietach Mateusza Głowackiego, wyróżniona przez przewodniczącą jury PO Joannę Kos-Krauze animacja Łukasz i Lotta Renaty Gąsiorowskiej, a także światowy ewenement: roztańczony Globe Trot Mitchella Rose’a. To nasza najlepsza filmowa recepta na lato. Uwaga: stosowanie wywołuje długotrwały uśmiech na twarzy.

GLOBE TROT, reż. Mitchell Rose/ Film taneczny/ 2013/ 4 min 35 sek

Międzynarodowy, finansowany przez crowd-sourcing projekt taneczno filmowy, w którym 50 filmowców z siedmiu kontynentów sfilmowało po sekundzie tańca choreograf Bebe Miller.

EDWARD, reż. Emilia Śniegoska Dokument/ 2013/ 11 min 3 sek

72-letni Edward już 22 lata temu zerwał z dotychczasowym życiem i osiedlił się na górce w centrum Wrocławia, która powstała na powojennym gruzowisku. Edward żyje bez prądu, pieniędzy i bieżącej wody. Zbudował dom na skarpie, dba o towarzyszkę swojej codzienności - psa Tinkę. Od wielu lat samotnie i wytrwale kopie malowniczy wąwóz.

ŁUKASZ I LOTTA, reż. Renata Gąsiorowska Animacja/ 2012/ 8 min 3 sek

Stożka Lotta i gruszek Łukasz idą na swoją pierwszą randkę.

MAZUREK, reż. Julia Kolberger Fabuła/ 2013/ 30 min

Urszula przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

FRANEK, reż. Bartek Tryzna Fabuła/ 2013/ 6 min 9 sek

Franek ma 8 lat, szorstkie dłonie i za duże uszy. Pewnego dnia babcia mówi mu coś, co na zawsze odmieni jego życie.

SONDA O KOBIETACH, reż. Mateusz Głowacki Dokument/ 2012/ 30 min

Film o kobietach opowiedziany z punktu widzenia młodych mężczyzn. To lekki i humorystyczny obraz młodego pokolenia, który potwierdza, że płeć piękna stanowi dla mężczyzny tajemnicę, której odgadnąć nie sposób.

SEKRET, reż. Maciej Markowski, Marcin Ożóg Teledysk/ 2013/ 1 min 4 sek

Krótki klip do piosenki Sekret Zespołu Kariera.

1 2 3 >>