Kino

 

Ekobilet Kino Szkoła SKSiL PISF Sieć Polskich Kin Cyfrowych

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

KinoSzkoła

KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej

>> KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej

„KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej” to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców i seniorów.

W roku szkolnym 2014/2015 w ponad 1020 zajęciach KinoSzkoły wzięło udział ponad 120 tysięcy uczniów z całej Polski. Większość podmiotów, w których realizowany jest projekt „KinoSzkoła” należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Nadrzędnym celem programu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl profilaktyczno-społeczny „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści podstaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych. Projekcje specjalnie wyselekcjonowanych filmów poprzedzają ok. 30 minutowe prelekcje prowadzone w formie aktywizującej uczestników.

Autorką programu „KinoSzkoła” jest dr Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagożka, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej. Dysertację doktorską pt.: „Aksjologiczne aspekty edukacji audiowizualnej w kontekście dominujących postaw odbiorczych uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim.

PROGRAM:

Szkoły podstawowe, klasy IV-VI

>> Szkoły podstawowe, klasy IV-VI

10 czerwca 2016, godz. 08:00

"Superbrat"

reż. Birger Larsen
Dania 2009, 89 min.

Anton ma dziesięć lat i marzy tylko o tym, by mieć "prawdziwego" starszego brata. Jego własny brat Buller jest bowiem autystykiem, którego interesuje jedynie gapienie się w przestrzeń. Pewnego dnia w pobliżu ich domu ląduje Super Trip Remote z kosmosu.
Super Brat to film o rozwijającej się relacji pomiędzy Antonem, a jego autystycznym bratem. Anton, tak jak każdy chłopiec w jego wieku, pragnie mieć starszego brata, który mu będzie imponował, a kiedy zajdzie taka potrzeba stanie w jego obronie. Jest jednak dokładnie na odwrót – autystyczny Buller jest zagubiony i potrzebuje czujnej opieki. Aż do dnia, gdy w ręce chłopców trafia kosmiczny wynalazek. Dzięki niemu każdy może nabrać wyjątkowych mocy. Czy pomogą one chłopcom się zaprzyjaźnić? Czy zrozumieją, na czym polega bycie “super”?

temat spotkania: Lepszy taki brat niż żaden. O relacjach w rodzinie.

Gimnazja

>> Gimnazja

10 czerwca 2016, godz. 10:15

"Najważniejszy głos"

reż. Joshua Michael Stern
USA 2008, 120 min.

Nagrodzony Oscarem Kevin Costner jako samotny ojciec, który za sprawą swojej 12- letniej córki znajdzie się w centrum zainteresowania całej Ameryki. Bud Johnson (Kevin Costner) samotnie wychowuje 12-letnią córkę Molly (Madeline Carroll), która mimo młodego wieku potrafi zadbać nie tylko o siebie, ale także o swojego nieco lekkomyślnego tatę. Pewnego dnia okazuje się, że za sprawą nie do końca świadomych działań rezolutnej Molly jej ojciec znajduje się w centrum zainteresowania całego kraju. Wszystko wskazuje na to, że wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będzie zależał wyłącznie od niego.
Połączenie zabawnej satyry politycznej i filmu obyczajowego. W głównej roli wystąpił laureat Oscara i Złotego Globu Kevin Costner (Tańczący z wilkami, Nietykalni, Robin Hood: Książę złodziei, JFK, Bodyguard), małą Molly zagrała Madeline Carroll (Kiedy dzwoni nieznajomy, Resident Evil: Zagłada), a w obsadzie znaleźli się ponadto: dwukrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Dennis Hopper (Swobodny jeździec, Czas Apokalipsy, Blue velvet, Mistrzowski rzut), zdobywca dwóch Złotych Globów za role w produkcjach telewizyjnych Winchell i Ostateczne rozwiązanie, Stanley Tucci oraz Paula Patton (Deja Vu, Lustra). Autorem ścieżki dźwiękowej jest nominowany do Oscara John Debney (Pasja).

temat spotkania: Rola mediów w życiu obywateli.

Szkoły Ponadgimnazjalne

>> Szkoły Ponadgimnazjalne

10 czerwca 2016, godz. 13:00

"Body/Ciało"

reż. Małgorzata Szumowska
Polska 2015, 90 min.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
Film „Body/Ciało” znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia i przyniósł Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. W obsadzie, jak zawsze u autorki „Sponsoringu” i „33 scen z życia”, znakomite nazwiska – Janusz Gajos („Układ zamknięty”), Maja Ostaszewska („W imię…”), Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Ewa Dałkowska („Korczak”), Władysław Kowalski („Bogowie”), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie „Kamieni na szaniec” i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje wszechstronnie utalentowana Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance („Nieulotne”) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej – „33 sceny z życia”.

temat spotkania: Czym dla mnie jest ciało? Kulturowe znaczenie ciała ludzkiego.

Gimnazja

>> Gimnazja

23 maja 2016, godz. 08:30

"We are the best"

reż. Lukas Moodysson
Szwecja 2013, 102 min.

Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne.
Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.

temat spotkania: Subkultura jako sposób na młodzieńczy bunt.

1 2 >>