Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Literackie i filmowe Mazury

17 marca - Literackie i filmowe Mazury, cz. 2.

>> 17 marca - Literackie i filmowe Mazury, cz. 2.

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 17 marca (czwartek) o godzinie 17:00 na wspólne obejrzenie filmu „Oczy mojego ojca” i rozmowę o nim w ramach „Literackich i filmowych Mazur”.
„Oczy mojego ojca” to debiut fabularny Bartosza Blaschke zrealizowany w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich w programie Polskie Debiuty 2015 – „Trzydzieści minut”. Reżyser jest absolwentem Wydziały Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wajda School.
Akcja filmu rozgrywa się na podgołdapskiej wsi. Wśród aktorów: Jadwiga Jankowska-Cieślak i Katarzyna Herman. Czas trwania 27 minut.
Zapraszamy.

18 lutego - nowy cykl spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej

>> 18 lutego - nowy cykl spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 lutego (czwartek) o godzinie 17:00 na wspólne czytanie i rozmowy o tomiku poezji Erwina Kruka Nieobecność (Erwin Kruk, Nieobecność, Olsztyn 2015. Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Olsztynie, Biblioteka Autorów Warmii i Mazur).
Spotkanie inicjuje comiesięczny, zawsze w drugi czwartek miesiąca, cykl wieczorów pod nazwą „Literackie i filmowe Mazury”. Pretekstem do spotkań i rozmów będą książki i filmy, nie tylko nowości wydawnicze i hity filmowe, ale także pozycje już znane, sprzed kilku lub wielu lat, których autorzy poruszają problemy związane z historią, kulturą i współczesnością Mazur. Wiersze, powieści, opracowania historyczne, filmy fabularne i dokumentalne mogą być, jak wierzymy, inspiracją do rozmów o ważnych dla nas, mieszkańców Olecka, sprawach.
Zapraszamy


** Erwin Kruk, urodzony w 1941 roku w Dobrzyniu na Mazurach, skończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, był redaktorem „Gazety Olsztyńskiej”, a od 1982 roku jest niezależnym twórcą i publicystą działającym na rzecz kultury mazurskiej.
Jest autorem powieści: Pusta noc (1976), Kronika z Mazur (1989), Spadek (2009). Wydał eseje pt.: Ewangelicy w Olsztynie (2002), Warmia i Mazury (2003), Szkice z mazurskiego brulionu (2003) oraz tomiki poezji: Rysowane z pamięci (1963), Zapisy powrotu (1969), Tam, gdzie o poranku czyhają nasze sny (1977), Moja Północ (1977), Powroty na wygnanie (1977), Poezje wybrane (1984), Z krainy Nod (1987), W cieniu (1987), Zanikanie (2005).

Skoro nie mogłem tu pozostać,
Wziąłem Dobrzyń ze sobą.
Błądząc, wędrujemy po świecie. Spójrz,
jaka wędrowcom przytrafia się
Przygoda.
(…)
I nucimy pieśń dziękczynną,
Wdzięczni, że możemy jeszcze o tym opowiadać.
Z tomu "Nieobecność"