Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2014

18 grudnia - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

>> 18 grudnia - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 grudnia (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z Józefem Kunickim (Olecko) pt. Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 na terenie powiatu oleckiego.
Pierwsza wojna światowa pochłonęła miliony ofiar, głównie żołnierzy, którzy ginęli na frontach w Europie i koloniach dotychczasowych mocarstw. Rozwój techniki wojennej sprawił, że poległych było bardzo dużo. Dowódcy walczących oddziałów wspierani rządowymi zaleceniami dbali o to, aby zabitych chować z należnym szacunkiem. Długo obejmował on wszystkich poległych, także przeciwników. Mazury były obszarem, na którym rozegrały się niezliczone potyczki i bitwy. Już od pierwszych dni wojny pomiędzy pagórkami i jeziorami zaczęły pojawiać się groby zabitych żołnierzy, po latach uporządkowane wg przyjętych zasad.
Jak chowano poległych, w jaki sposób i kto budował cmentarze, gdzie do dziś znajdują się pojedyncze mogiły i zapomniane nekropolie opowie Józef Kunicki - badacz historii naszego miasta.
Zapraszamy.

14 listopada - spotkanie z Janiną Maciukiewicz

>> 14 listopada - spotkanie z Janiną Maciukiewicz

godz. 17:00 - spotkanie z Janiną Maciukiewicz, prezesem Koła Związku Sybiraków w Olecku (Olecka Izba Historyczna)

Janina Maciukiewicz - wieloletnia nauczycielka, autorka pamiętników, działaczka społeczna, Prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku. Przez 5 lat przebywała na zsyłce w Czernogorsku na Syberii. Do Polski powróciła wraz z bliskimi w kwietniu 1946 r. Wspomnienia opisała w „Nie ma dna w ludzkim nieszczęściu”. Jest też autorką wspomnień napisanych na konkurs zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku „Mazury były moim domem i życiem”.
galeria

16 października - spotkanie z Piotrem Kardela

>> 16 października - spotkanie z Piotrem Kardela

Tytuł spotkania: Aparat bezpieczeństwa wobec mediów w latach 1948-1989 na Warmii i Mazurach

Pracujący w Olsztynie historyk opowie o metodach działania, jakimi urzędnicy aparatu bezpieczeństwa posługiwali się inwigilując środowiska dziennikarskie. Mimo, że prasa lokalna oraz radiowe i telewizyjne oddziały miały bardzo ograniczoną samodzielność, to i tak poddane były kontroli. Okazywało się, że już wybór tematu na artykuł lub audycję mogły być przyczyną zainteresowania się służb bezpieczeństwa dziennikarzem.
Kto więc kreował obraz rzeczywistości płynący z mediów do społeczeństwa? Co można, a czego nie wolno było pisać, pokazywać, o tym mówić.

25 września - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

>> 25 września - spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 25 września (czwartek) o godzinie 17,00 na spotkanie z dr. Jerzym Kiełbikiem, pracownikiem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie pt. Mieszkańcy miast mazurskich w obliczu wielkich epidemii w XVI – XVIII wieku.
Dżuma, czarna śmierć wielokrotnie atakowała Europę. Przypadki zachorowań zdarzały się jeszcze w drugiej połowie XIX wieku. Epidemia niosła strach i śmierć. I na Mazurach przez stulecia modlono się: „od powietrza, ognia i wojny”, wierząc, że to morowe powietrze przynosi tą straszną chorobę.
O tym jakie były losy małych mazurskich miasteczek w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jak się przed nim broniono i jakie były skutki epidemii opowie Jerzy Kiełbik.
Zapraszamy

Spotkanie z Józefem Kunickim

>> Spotkanie z Józefem Kunickim

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 28 sierpnia o godzinie 17,00 na spotkanie z Józefem Kunickim pt. Przebieg działań wojennych na terenie powiatu oleckiego w czasie pierwszej wojny światowej.
Józef Kunicki, nauczyciel, fotograf oraz pasjonat historii, badacz dziejów Olecka i odkrywca tajemnic naszego miasta poświęcił wiele uwagi temu wydarzeniom z drugiej połowy 1914 roku oraz początków 1915, gdy na terenie Mazur rozgrywały się walki pomiędzy wrogimi armiami, niemiecką i rosyjską. Olecko stało się wówczas areną dramatycznych dziejów.

1 2 3 >>