Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2012

20 grudnia - Paryskie Impresje

>> 20 grudnia - Paryskie Impresje

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Kozłowską pt. „Paryskie Impresje”. W paryskim Grand Palais, w ramach Salonu Fotografii prezentuje ona swój tryptyk z cyklu "Pewnego razu na Wschodzie".
Na spotkaniu opowie o wystawie, jej roli w sztuce, wpływie na życie artystyczne, kariery uczestników oraz o tym, czym dla niej jest udział w tej ekspozycji.

13 grudnia - spotkanie z Bartłomiejem Borawskim

>> 13 grudnia - spotkanie z Bartłomiejem Borawskim

godz, 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie historyczne z Bartłomiejem Borawskim pt. „Wyposażenie zamków krzyżackich na terenie Prus Dolnych”.

Bartłomiej Borawski pochodzi z Olecka, ale obecnie mieszka w Toruniu, gdzie kończy studia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego zainteresowania skupiają się wokół warowni zakonnych. Na spotkaniu omówione będą zamki krzyżackie na podstawie tych położonych najbliżej Olecka.

Wykład bogato ilustrowany. Zapraszamy na pierwsze wystąpienie młodego historyka wszystkich pasjonatów zamkowych tajemnic.

29 listopada -  Sieć kolejowa jako wsparcie systemu obronnego Prus Wschodnich w okresie I wojny światowej

>> 29 listopada - Sieć kolejowa jako wsparcie systemu obronnego Prus Wschodnich w okresie I wojny światowej

29 listopada, godz. 17.00 Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 1 Zapraszamy na spotkanie pt. Sieć kolejowa jako wsparcie systemu obronnego Prus Wschodnich w okresie I wojny światowej.
Wykład wygłosi Adam Żywiczyński, miejskikonserwator zabytków w Suwałkach, długoletni kierownik Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, Oddział w Ełku, znawca architektury i urbanistyki Mazur i Suwalszczyzny.
Budowa sieci kolejowej normalno- i wąskotorowej na terenie Mazur i Warmii miała wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny tego regionu. Ważną rolę odgrywała także w wojskowych planach strategicznych. Rozbudowana, gęsta sieć połączeń kolejowych zdecydowała o losach wojny oraz przyszłości regionu.
Zapraszamy.

24 listopada - spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem

>> 24 listopada - spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem

godz. 16:00, Olecka Izba Historyczne

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” - Olecka Izba Historyczna oraz Burmistrz Olecka serdecznie zapraszają na spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem oraz promocję najnowszej książki „Żonglerka”.

Stefan Szczepłek, dziennikarz urodzony w 1949 rok w Warszawie, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w "Sztandarze Młodych" (1973), "Piłce Nożnej” (1974 - 90), Telewizji Polskiej (1990 - 91 i 1995 - 98), „Życiu Warszawy” (1991 - 94), a od roku 1999 w „Rzeczpospolitej”. Jest laureat nagrody im. Dariusza Fikusa (Twórca w Mediach, 2007), „Złotego Pióra” Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2005 - 2007) i nagrody Biznesu Sportowego DEMES - Osobowość Mediów 2007. Stefan Szczełpek jest autorem takich książek, jak: „Deyna”, „Deyna, Legia i tamte czasy”, „Moja historia futbolu” (dwa tomy - Świat i Polska), „Mecze, które wstrząsnęły światem” i „Polska, Biało - Czerwoni” oraz współautorem kilkudziesięciu innych publikacji. Był korespondentem prasowym i telewizyjnym na sześciu mundialach, siedmiu finałach mistrzostw Europy, dwóch o Puchar Narodów Afryki, kilkunastu finałów europejskich pucharów. Jest kolekcjonerem piłkarskich koszulek, programów i biletów z meczów, książek futbolowych.

Spotkanie poprowadzi Marek Przybylik, dziennikarz i wydawca.

15 listopada 2012 r. – projekcja filmu o II wojnie światowej

>> 15 listopada 2012 r. – projekcja filmu o II wojnie światowej

godz. 17:00 , Olecka Izba Historyczna (budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro).

Olecka Izba Historyczna zaprasza na prezentację filmu dokumentalnego o genezie i przebiegu II wojny światowej (film w języku niemieckim)

1 2 3 4 5 6 >>