Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2017

7 grudnia - OIH zaprasza na film

>> 7 grudnia - OIH zaprasza na film "Bieżeńcy 1915-1922"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22, II piętro

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Bieżeńcy 1915-1922” (2017) oraz rozmowę z jego autorem Jerzym Kaliną.

Jerzy Kalina, urodzony w Bielsku Podlaskim, pracownik TVP Białystok, redaktor i współpracownik wielu pism białoruskich, jest twórcą filmów dokumentalnych ukazujących świat kultury, duchowości i historii mieszkańców wschodnich regionów województwa podlaskiego, wyznawców prawosławia. W swoich dokumentach opowiada o ich dramatycznej historii, związanej z dziejami Polski, a jednak mało znanej. Szczególnym obszarem zainteresowania reżysera jest duchowość bohaterów jego filmów. „Archimandryta”(2012), jedne z kilkunastu obrazów Jerzego Kaliny, otrzymał wiele wyróżnień i nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach. Inne dzieła to: „Cerkiew na granicy”, 20110, „Ludzie starej wiary”, 2008, „Bieżeńcy”, 1999.

Więcej o filmie i reżyserze tutaj...
galeria

24 września (niedziela) -

>> 24 września (niedziela) - "Przystanek Historia"

Olecka Izba Historyczna zaprasza na pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane dla wszystkich mieszkańców miasta interesujących się przeszłością Olecka i regionu. Będzie to czas na zabawę i naukę.

W programie:
11.00-13.00, Olecka Izba Historyczna (budynek ROK, II piętro)
Warsztaty „Młody archeolog na tropie prehistorii” prowadzone przez Renatę Maskowicz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Każdy z młodych badaczy zamierzchłej przeszłości będzie miał okazję pracować jak prawdziwy archeolog. Wyposażony w łopatkę i inne narzędzia prawdziwego naukowca będzie szukał skarbów ukrytych w ziemi, a po ich wydobyciu opisze i przygotuje dokumentację.

14.00, Olecka Izba Historyczna
Otwarcie wystawy planszowej „Trzy wyznania” wzbogaconej o eksponaty ze zbiorów prywatnych i Oleckiej Izby Historycznej.

15.00, Kino Mazur
Pokaz filmu „Odjazd” Magdaleny Łazarkiewicz, 1991 rok, 112 minut
Akcja filmu toczy się na Mazurach w domu starców, w którym mieszkają matka z córką. Hilda i Augusta są Mazurkami, ale jedna z nich czuje się Niemką, druga, młodsza - Polką. Starsza z nich latami planuje opuszczenie miejsca, w którym żyją i powrót do domu. Któregoś dnia ruszają w drogę do swojego dawnego domu...

17.00-19.00, Olecka Izba Historyczna Genealogiczne warsztaty rodzinne - odkryj swoje korzenie i rozpocznij tworzenie rodzinnego drzewa genealogicznego.
W ramach warsztatów spotkanie z Markiem Sidorem, pracownikiem Państwowego Archiwum w Suwałkach, który odkryje przed uczestnikami tajemnice poszukiwań archiwalnych. Zapraszamy serdecznie młodzież wraz ze starszymi przedstawicielami swojego rodu. Warsztaty będą kontynuowane podczas comiesięcznych spotkań w Oleckiej Izbie Historycznej.

11.00-19.00, Olecka Izba Historyczna
Kiermasz książek o Mazurach i Prusach Wschodnich
Zapraszamy
galeria

22 sierpnia - spotkanie w OIH:

>> 22 sierpnia - spotkanie w OIH: "Henryk Sienkiewicz - podróżnik w czasie i przestrzeni"

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Nie ma w całej literaturze polskiej drugiego pisarza, o którym, tak jak o Sienkiewiczu, z przekonaniem można by powiedzieć: homo viator. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej, odbył wojaże, o jakich inni mogli tylko marzyć – zwiedził Amerykę, Afrykę, część Azji, w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Oblicza się, że w latach 1871–1914 odwiedził siedemdziesiąt krajów. Nie przestając być Polakiem, był w pełnym tego słowa Europejczykiem, a jego życiorys mógłby stać się natchnieniem niejednego utworu literackiego albo filmu. I byłaby to opowieść fascynująca!
O podróżach Sienkiewicza opowiada Jolanta Sztachelska, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, historyk literatury, podróżoznawca i sienkiewiczolog, autorka książek Reporteryje i reportaże (1997), Czar i zaklęcie Sienkiewicza (2003), Zabijanie klasyków (2015). W druku: Mity sienkiewiczowskie (2017) oraz Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach (2017).

27 lipca - OIH zaprasza, spotkanie z J. Stankiewiczem

>> 27 lipca - OIH zaprasza, spotkanie z J. Stankiewiczem

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna (II piętro ROK "MG")

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z profesorem Jerzym Stankiewiczem pt. "Podróże do Oliviera Messiaena" w cyklu zapoczątkowanym latem 2016 roku „Olecczanie na wszystkich krańcach świata”.
Jerzy Stankiewicz opowie o kilku „podróżach do Messiaena”, włączając różne aspekty swojej działalności, zainteresowań i studiów. Autor wystąpienia „podróżując” śladami kompozytora, odwiedził m.in. Paryż i konserwatorium, Awinion (miejsce urodzenia), letnią siedzibę - dom w Petichet w Alpach Francuskich. Odbył podróże do Amsterdamu, Pragi i Bratysławy u boku muzyka oraz towarzyszył mu w trakcie pobytu artysty w Katowicach i Warszawie.
W programie projekcja filmu o życiu i twórczości Messiaena „MUZYKA WIARY”, angielski film dokumentalny z elementami muzyki, czas trwania: 1 godz.15 min. Reżyser: Alan Benson.

9 czerwca - spotkanie w OIH: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

>> 9 czerwca - spotkanie w OIH: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 9 czerwca, wyjątkowo w piątek, o godzinie 17.00 na spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”.

Lato 1915 roku, wschodnie powiaty Polski. Na wieść o zbliżających się wojskach niemieckich wśród mieszkańców wsi i miasteczek położonych na wschód od Wisły narasta strach. Przerażeni ludzie pakują dobytek na wozy i ruszają całymi wsiami na wschód. Sznur uciekinierów wolno posuwa się do przodu. Za sobą zostawili wszystko, przed nimi: głód, choroby, śmierć, w najlepszym przypadku poniewierka, rozpacz i niepewność jutra. Co się stało? Dlaczego dwa miliony ludzi zostało bieżeńcami. Co znaczy to słowo, jakie były losy uciekinierów, czy udało się im ocalić życie, powrócić w rodzinne strony?
O tej białej plamie w historii Polski opowie Aneta Prymaka-Oniszk, wnuczka bieżeńców, dziennikarka.
Podczas spotkanie będzie można kupić książkę „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”.

**
Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, publikowała w Gazecie Wyborczej, Polityce, National Georgraphic, miesięczniku Karta. Była rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik w czasie jego tworzenia i uruchamiania. Wcześniej imała się różnych zajęć – od pasienia owiec na Sokólszczyźnie, poprzez księgowanie faktur tureckiej odzieżówki w podwarszawskich Ząbkach i budowanie obory w szwajcarskiej wiosce w Alpach, po robienie kebabów w pakistańsko-czeskiej knajpie w Londynie.
Pochodzi z Knyszewicz (podlaskie); na co dzień mieszka w Warszawie. Opowieściami z bieżeństwa nasiąkała zanim umiała je zrozumieć. Gdy zrozumiała i chciała o tym rozmawiać – zabrakło opowiadających bieżeńców. Ale te historie nie zostawiały jej w spokoju. Musi więc pozwolić im wybrzmieć. I ocalić od zapomnienia.

1 2 >>