Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2018

23 października - OIH Spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem

>> 23 października - OIH Spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 23 października (wtorek) o godzinie 17.00 na spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem „Czy ja mam cierpieć jako Zakładnik za Michała Kaykę?” Losy synów Michała Kajki i ich rodzin po 1945 roku. We wrześniu 1940 roku zmarł osiemdziesięciodwuletni Michał Kajka, cieśla, poeta ludowy, działacz mazurski, propagator idei polskości Mazur. Pochodził z chłopskiej rodziny, na życie zarabiał jako cieśla i murarz. Był w dużej mierze samoukiem. Dla Niemców był „zatwardziałym Polakiem”, ale w swoich pisanych po polsku prostych wierszach oddawał cześć cesarzowi Niemiec. Polacy uczynili z Michała Kajki i jego twórczości symbol polskości Mazur, jednak syn poety czuł się Niemcem i przez wiele lat starał się wyjechać z Polski. O polityce rozdzielającej rodziny, nieoczywistych relacjach narodowościowych i powikłanych ludzkich losach opowie Rafał Żytyniec, doktor kulturoznawstwa, pełni obowiązki dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku, tłumacz. Zajmuje się historią kultury i literatury Prus Wschodnich, swoimi badaniami polsko-niemieckie relacje kulturowe w aspekcie historycznym i współczesnym. Bada polską i niemiecką pamięć zbiorową w kontekście drugiej wojny światowej.

28 czerwca - Barok na Mazurach

>> 28 czerwca - Barok na Mazurach

godz. 18:00, Olecko, Olecka Izba Historyczna

„Salon Literacki w Nordenthal (Nory).
Gustav Bergenroth i Pauline Hillmann”.
Historia jednego życia.
Wykład i prezentacja
Eliza PTASZYŃSKA – Kustosz Oleckiej Izby Historycznej

23 maja - OIH, spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim

>> 23 maja - OIH, spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 23 maja (środa) o godzinie 18.00 na spotkanie z profesorem Zbigniewem Chojnowskim pt. „Mazurzy wobec odzyskania niepodległości przez Polskę”.
W drugiej dekadzie dwudziestego wieku wielu mieszkańców Mazur utożsamiało się z polskością. Przyczyniły się do tego: działalność Jana Karola Sembrzyckiego, Wojciecha Kętrzyńskiego, twórczość ludowych poetów, stała obecność języka polskiego, katolicyzm oraz jednocześnie świadomość swoistej odrębności od Niemców z innych regionów Rzeszy. Jakie nadzieje i obawy dla Mazurów przyniósł fakt odzyskania przez Polskę niepodległości? Czego się obawiano, co było przyczyną radości? Kto z dumą śledził przebieg wydarzeń politycznych?
Opowie o tym profesor Zbigniew Chojnowski na kolejnym spotkaniu związanym ze stuleciem polskiej niepodległości.
Zbigniew Chojnowski – profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, poeta, krytyk literacki, historyk literatury. Zajmuje się literaturą Warmii i Mazur XIX, XX i XXI wieku oraz historią poezji polskiej XX i XXI wieku.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
galeria

25 kwietnia - spotkanie w OIH z Krzysztofem Skłodowskim

>> 25 kwietnia - spotkanie w OIH z Krzysztofem Skłodowskim

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Skłodowskim pt. „Powstanie sejneńskie. 1919”.
23 sierpnia w Sejnach rozpoczęły się zbrojne działania skierowane przeciwko litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie, a rozpoczęte przez Polską Organizację Wojskową. Wydarzenia trwały pięć dni, do 28 sierpnia i stały się jednym z nielicznych w historii polskiej zwycięskich zrywów niepodległościowych.
O przyczynach powstania, jego przebiegu oraz politycznej sytuacji na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie w latach 1918–1920 opowie dr Krzysztof Skłodowski, historyk, pracownik Muzeum Okręgowego w Suwałkach, współautor opracowania „2 pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego 1917–1939”, autor licznych opracowań dotyczących dziejów formacji wojskowych stacjonujących w Suwałkach w okresie międzywojennym oraz historii Suwałk.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna, budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro

20 kwietnia - spotkanie w OIH

>> 20 kwietnia - spotkanie w OIH

godz. 18:00, Olecka Izba Historyczna

Świnia z twarzą Stalina Bogusława Chraboty to reportaż, esej i nowela w jednym. Niemniej to wciąż ta sama opowieść i ci sami bohaterowie. A w tle toczące się żelazne koła historii miażdżące ludzkie życie i losy.
Stalinowskie czystki, ucieczka z płonącej Białorusi, przymusowe roboty w nazistowskich Prusach, w końcu śmierć wielkiego miasta, jakim był Królewiec, i narodziny nowego życia. Proza twarda i bezlitosna.
O autorze:
Absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.
Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Długoletni komentator Tok FM i Radia PiN. Bloger. Autor książek, scenariuszy, publicysta prasowy i felietonista. Wykładowca akademicki. Członek Polskiego Towarzystwa Bluesowego.

1 2 >>