Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2018

31 stycznia - spotkanie pt. Gustav Bergenroth i Pauline Hillman. Historia jednej znajomości (w Marggrabowej)

./upload/plakat_historia_small.jpg

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają

31 stycznia (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie pt. Gustav Bergenroth i Pauline Hillman. Historia jednej znajomości (w Marggrabowej).

Gustav Bergenroth urodził się w 1813 roku w Marggrabowej. Był historykiem, który przebadał archiwa i opracował źródła dotyczące stosunków dyplomatycznych pomiędzy Anglią i Hiszpanią na przełomie XV i XVI wieku i w okresie panowania Henryka VIII. Jego prace do dziś są podstawą prowadzonych przez historyków badań. Pauline Hillman była młodą damą mieszkającą w Nordenthal (obecnie Nory), utrzymującą kontakty z wieloma poetami, literatami i publicystami swojej epoki. Ścieżki życia wyjątkowej Paulinny i żądnego przygód Gustawa przecięły się w Marggrabowej i połączyły młodych ludzi więzami narzeczeństwa.

Wystąpienie i prezentacja: Eliza Ptaszyńska

Zapraszamy

Olecka Izba Historyczna>p> Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury

Plac Wolności 22, II piętro

13 grudnia - Polskość - co to takiego?

>> 13 grudnia - Polskość - co to takiego?

godz. 17.00

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 13 grudnia (czwartek) na spotkanie z profesor literatury Jolantą Sztachelską pt.

Polskość - co to takiego?

23 października - OIH Spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem

>> 23 października - OIH Spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 23 października (wtorek) o godzinie 17.00 na spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem „Czy ja mam cierpieć jako Zakładnik za Michała Kaykę?” Losy synów Michała Kajki i ich rodzin po 1945 roku. We wrześniu 1940 roku zmarł osiemdziesięciodwuletni Michał Kajka, cieśla, poeta ludowy, działacz mazurski, propagator idei polskości Mazur. Pochodził z chłopskiej rodziny, na życie zarabiał jako cieśla i murarz. Był w dużej mierze samoukiem. Dla Niemców był „zatwardziałym Polakiem”, ale w swoich pisanych po polsku prostych wierszach oddawał cześć cesarzowi Niemiec. Polacy uczynili z Michała Kajki i jego twórczości symbol polskości Mazur, jednak syn poety czuł się Niemcem i przez wiele lat starał się wyjechać z Polski. O polityce rozdzielającej rodziny, nieoczywistych relacjach narodowościowych i powikłanych ludzkich losach opowie Rafał Żytyniec, doktor kulturoznawstwa, pełni obowiązki dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku, tłumacz. Zajmuje się historią kultury i literatury Prus Wschodnich, swoimi badaniami polsko-niemieckie relacje kulturowe w aspekcie historycznym i współczesnym. Bada polską i niemiecką pamięć zbiorową w kontekście drugiej wojny światowej.

28 czerwca - Barok na Mazurach

>> 28 czerwca - Barok na Mazurach

godz. 18:00, Olecko, Olecka Izba Historyczna

„Salon Literacki w Nordenthal (Nory).
Gustav Bergenroth i Pauline Hillmann”.
Historia jednego życia.
Wykład i prezentacja
Eliza PTASZYŃSKA – Kustosz Oleckiej Izby Historycznej

23 maja - OIH, spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim

>> 23 maja - OIH, spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 23 maja (środa) o godzinie 18.00 na spotkanie z profesorem Zbigniewem Chojnowskim pt. „Mazurzy wobec odzyskania niepodległości przez Polskę”.
W drugiej dekadzie dwudziestego wieku wielu mieszkańców Mazur utożsamiało się z polskością. Przyczyniły się do tego: działalność Jana Karola Sembrzyckiego, Wojciecha Kętrzyńskiego, twórczość ludowych poetów, stała obecność języka polskiego, katolicyzm oraz jednocześnie świadomość swoistej odrębności od Niemców z innych regionów Rzeszy. Jakie nadzieje i obawy dla Mazurów przyniósł fakt odzyskania przez Polskę niepodległości? Czego się obawiano, co było przyczyną radości? Kto z dumą śledził przebieg wydarzeń politycznych?
Opowie o tym profesor Zbigniew Chojnowski na kolejnym spotkaniu związanym ze stuleciem polskiej niepodległości.
Zbigniew Chojnowski – profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, poeta, krytyk literacki, historyk literatury. Zajmuje się literaturą Warmii i Mazur XIX, XX i XXI wieku oraz historią poezji polskiej XX i XXI wieku.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
galeria

1 2 3 >>