Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2019

21 sierpnia - spotkanie z profesor Magdaleną Środą pt. "O moralności życia publicznego"

./upload/plakat_M_Sroda_2019.jpg Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 21 sierpnia 2019 roku (środa) o godzinie 17.00 na spotkanie z profesor Magdaleną Środą pt. O moralności życia publicznego.

Czy obowiązują nas jeszcze normy życia społecznego? Czy potrafimy i chcemy odróżniać dobro od zła? Czym się kierujemy codziennych wyborach etycznych? Czy moralność to relikt przeszłości czy wyzwanie w codziennej pracy nad sobą?

Magdalena Środa, etyk, filozofka, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, feministka. Jest założycielką i kierownikiem Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się m.in. etyką stosowaną i problematyką kobiecą.

Zapraszamy do rozmowy

Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

7 sierpnia - spotkanie z profesorem Jerzym Stankiewiczem pt. "Przejawy działalności kulturalnej i artystycznej oraz życie towarzyskie w Olecku po 1945 roku"

./upload/Plakat_Stankiewicz-1.jpg Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 7 sierpnia (środa) o godzinie 17.00 na spotkanie z profesorem Jerzym Stankiewiczem pt. "Przejawy działalności kulturalnej i artystycznej oraz życie towarzyskie w Olecku po 1945 roku".

O kulturalnym i towarzyskim życiu miasta, koncertach, spotkaniach, zwyczajach opowie jego uczestnik i świadek Jerzy Stankiewicz. Jerzy Stankiewicz jako dziecko przyjechał w 1945 roku wraz z rodzicami, Eleonorą i Romualdem do Olecka. Tutaj dorastał, uczył się, stąd wyjeżdżał na studia najpierw do Warszawy, następnie do (Palermo, Rawenna) i Krakowa. Żywo uczestniczył w miejscowym życiu kulturalnym wspierany zainteresowaniami i ambicjami rodziców w tym zakresie.

Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

15 maja - promocja książki Stefana Szyłkiewicza

./upload/Szylkiewicz_plakat_OIH_maj_2019.jpg

godz.17:00

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate"
Olecka Izba Historyczna

mają zaszczyt zaprosić na promocję książki
Stefana Szyłkiewicza
"Wspomnienia z wojny 1918-1920 ułana 13. Pułku Ułanów Wileńskich" w opracowaniu Diany Maksimiuk

Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate"
Plac Wolności 22 (II piętro)

11 kwietnia - spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim - Północne miniatury krytyczne

./upload/izba_kwiecien_2019.jpg

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Olecka Izba Historyczna i Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” zapraszają 11 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Zbigniewem Chojnowskim profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, historykiem literatury, krytykiem literackiego, poetą, autorem dwutomowej publikacji Północne miniatury krytyczne, Olsztyn 2019.

Północne miniatury krytyczne: odcienie kultury literackiej na Warmii i Mazurach oraz Północne miniatury krytyczne: koloryty ziem pruskich i varia to swoiste kompendium wiedzy na temat literatury Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny. Zebrane przez autora teksty własne, pisane od 1979 roku, układają się w barwny, jakże ciekawy i bogaty obraz literatury tego, zawsze leżącego trochę na peryferiach miejsca na ziemi. Obok nazwisk autorów znanych i czytanych, Północne miniatury krytyczne dedykowane są Erwinowi Krukowi, wiele tu nazwisk zapomnianych, mniej znanych, a składających się w jedną fascynującą całość. Jak podkreśla autor we wstępie, czytelnicy „mają ogromny wpływ na dynamikę i jakość zarówno osobistej kultury literackiej, jak i tej, która uwidacznia się w wymiarze społecznym, od lokalnego do światowego”.

Zapraszamy na spotkanie i … do lektury.

Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

7 marca - ceremoniał wręczenia honorowej nagrody „Pasjonat Przypisanych Północy” 2018

./upload/plakat_olecko_03.jpg godz. 17:00

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Olecka Izba Historyczna i Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” zapraszają 7 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na ceremoniał wręczenia honorowej nagrody „Pasjonat Przypisanych Północy” 2018. W trakcie uroczystości dr Marek Góryński wygłosi wykład pt. Paryska konferencja pokojowa. 18 stycznia 1919–21 stycznia 1920. Paryska konferencja pokojowa, w trakcie której podpisano Traktat wersalski, zamykała pierwszą wojnę światową. Zwycięskie państwa ustaliły nowy porządek polityczny w wycieńczonej wojną Europie. Wśród obradujących mężów stanu byli także Polacy. O kulisach konferencji, roli polskich polityków, kształtowaniu granic ganiających się z chaosu nowych państw opowie prelegent dr Marek Góryński, historyk, nauczyciel, mieszkaniec Olecka.

Zapraszamy

Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

1 2 >>