Wydarzenia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

IX POEZJI GRAM

15-16 listopada - IX POEZJI GRAM - IX festiwal Oleckie Zderzenia ze Słowem i Dźwiękiem POEZJI GRAM, skierowany do miłośników poezji śpiewanej

./upload/Magda_Umer_2019.bmp

RECITAL MAGDY UMER

Sala Kina Mazur

15 listopada (piątek)

godz. 17:00

bilet wstępu - 60 zł

50 lat na scenie
Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez Nią piosenki stały się wręcz przebojami.
W recitalu usłyszymy utwory z płyt Noce i sny, Wciąż się na coś czeka oraz piosenki – wizytówki artystki, ale takie ikony polskiej piosenki literackiej: Już szumią kasztany, Oczy tej małej i O niebieskim pachnącym groszku. Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl.
Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich. W wielu z nich m.in. Zimy żal (1989), Big Zbig show (1992), Kobieta zawiedziona z Krystyną Jandą (1994), Mężczyźni mojego życia (1995), Zielono mi (1997), Marlena (1999), Młynarski czyli trzy elementy (Teatr Ateneum 2003), czy we wspólnym przedsięwzięciu z Andrzejem Poniedzielskim Chlip hop (2006), współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, który towarzyszy Jej nieprzerwanie od 37 lat. W tym roku artystka obchodzi 50 rocznicę swojej pracy na scenie.
Usłyszymy piosenki Wojciecha Niżyńskiego, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Bronisława Broka, Haliny Poświatowskiej, Wojciecha Młynarskiego z muzyką Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Seweryna Krajewskiego, Janusza Bogackiego, Waldemara Kazaneckiego, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Matuszkiewicza.

"Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nierozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do państwa po polsku i we wszystkich językach świata!"
Magda Umer

"Od dawna wiedziałam, że istnieje na świecie stworzenie zielonookie jak Magda Umer. (…) Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności – zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej - skupienie graniczące niemal z hipnozą. Miałam do czynienia z wieloma wykonawcami i wiem, że tego daru nikt inny nie posiadł… Ona właściwie nie śpiewa gardłem. Ona śpiewa duszą."
Agnieszka Osiecka

Galeria - Recital Magdy Umer

./upload/Wystawa_La_Femme_2019.jpg Wystawa LA FEMME - Kobieta inspiracją w sztuce

Galeria A. Legusa

I piętro ROK "MG" godz:18.30

Wstęp wolny

Autor: Dariusz Matyjas

Kobieto ! puchu marny ! Czy rzeczywiście cytat z „ Dziadów ‘’ Mickiewicza możemy dać jako motto wystawy grafik ? Jaki obraz kobiet wyłania nam się z ponad 40 dzieł? Jak kobiety są widziane oczyma artysty. Kobieta jako świętość, jako matka, żona, kochanka, obiekt seksualny, modliszka? Takie przedstawienia możemy oglądać na wystawie „ La Femme- kobieta inspiracją w sztuce” Na przepięknym drzeworycie Durera „ Męczeństwo św. Katarzyny ‘’ widzimy dzielną i dumną kobietę, która za kilka chwil zginie za swoje ideały i wiarę. Kobiety o delikatnej urodzie, ale jednocześnie pewne siebie możemy podziwiać na litografiach Augusta Renoira. Kobiety pewne swojej seksualności oglądamy na licznych aktach Jima Jonsona , Anny Thornhill , Macieja Pawlikowskiego. U Picassa oglądamy sceny z pracowni artysty-rzeźbiarza pracującego z modelką nad nowym dziełem. Chagall jak zwykle umieszcza swoje postacie w bajkowej scenerii. Z młodością i pewnością siebie, niekiedy dumą , mamy zestawioną starość, m. inn. w doskonałym drzeworycie Pawła Stellera i rysunkach Marleny Witkowskiej. Stefan Rassalski i Stanisław Raczyński pokazują kobiety przy pracy: na polu i w domu. Władysław Żurawski na swoim drzeworycie przedstawia matkę karmiącą. Z kolei z grafik Starowieyskiego , Dalego, Bouche wyłania się nam inny wizerunek kobiet, które odsłaniają mroczną stronę swojej duszy. Peter Keil , Oliver Priebe i Peter Schlangenbader- niemieccy artyści współcześni postać kobiety przedstawiają z nowoczesną –subiektywną sobie swobodą. Z powyższego krótkiego wprowadzenia w temat wystawy doskonale widzimy, że wraz ze zmianą ideału piękna, zmienia się nam także postrzeganie kobiet przez artystów. Od posągowych świętych poprzez klasyczne piękności impresjonistów, kobiety grzyboidy i pająki do pełnych seksualnego napięcia aktów. Na ekspozycji można podziwiać prace wykonane w wielu technikach: obrazy olejne, akrylowe, akwaforty, litografie , drzeworyty , linoryty i fotografie.

Galeria - Wystawa LA FEMME

./upload/Artur_Andrus_2019.jpg

RECITAL KABARETOWY ARTURA ANDRUSA Z TOWARZYSZENIEM ZESPOŁU MUZYCZNEGO

Sala Kina Mazur

16 listopada (sobota)

godz. 17:00

bilet wstępu - 60 zł

Zapraszamy na Recital Kabaretowy Artura Andrusa, w którym usłyszymy znane, lubiane, wciąż przez publiczność oczekiwane utwory ,będące już niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej.
Pojawią się także nowe, pochodzące z premierowego Albumu pt. „Sokratesa 18”.O podróżach - dalekich i bliskich. O miejscach. Takich, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach. Własnych i cudzych. Przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Piosenki będą przeplatane wierszami, humorystycznymi komentarzami, anegdotami, zawsze na najwyższym poziomie – o czym chyba nikogo, kto zetknął się z tym artystą nie trzeba przekonywać.
Arturowi Andrusowi towarzyszą muzycy:
Wojciech Stec – fortepian, gitara
Łukasz Borowiecki – kontrabas, akordeon
Łukasz Poprawski – saksofony, klarnet
Paweł śejmo – perkusja

Galeria - Recital Artura Andrusa